Tämä mittari ei lupaa nopeaa helpotusta inflaatioon

Teollisuuden tuottajahinnat nousivat vuoden 2023 tammikuussa 10,7 prosenttia vuoden takaisesta.
hitsaaja teollisuus tuotanto työntekijä palkansaaja hitsaaja teollisuus tuotanto työntekijä palkansaaja

Tilastokeskuksen mukaan kotimaahan myytyjen teollisuustavaroiden tuottajahinnat nousivat 11,7 prosenttia, kun taas vientitavaroiden tuottajahinnat nousivat 9,7 prosenttia. Teollisuuden tuottajahintojen nousuun vaikutti erityisesti öljytuotteiden, paperin ja paperituotteiden sekä kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden kallistuminen edellisen vuoden tammikuusta.

Joulukuusta tammikuuhun teollisuuden tuottajahinnat laskivat 2,1 prosenttia. Tuottajahintoja laski erityisesti sähkön halpeneminen edelliseen kuukauteen verrattuna. Hintojen laskua hillitsi etenkin öljytuotteiden kallistuminen.

Tilastokeskuksen mukaan inflaatio kuluttajahintojen vuosimuutoksella mitattuna oli Suomessa tammikuussa 8,4 prosenttia. Inflaatio hidastui hieman joulukuun lukemista, jolloin vuosi-inflaatio oli 9,1 prosenttia.

Inflaation hidastuminen joulukuusta tammikuulle johtui muun muassa sähkön hinnan lievemmästä noususta.

Handelsbanken odottaa Suomen inflaation pysyvän korkeana vielä tämän vuoden alussa.

”Inflaatio pysyy korkealla vielä kuluvan vuoden alussa, mutta alkaa sen jälkeen hidastua selvemmin. Polttoaineiden hintojen vuosimuutos kääntyy pian negatiiviseksi. Myös niin sanottu pohjavaikutus alkaa vaimentaa inflaatiota”, Handelsbanken Suomen pääekonomisti Timo Hirvonen ennakoi. 

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
osakekauppa kurssilasku pettymys kurssiromahdus sijoittaminen pörssi osakkeet

Pelko teki paluun Wall Streetille

Seuraava artikkeli

Analyysi: Atria huolehti kannattavuudesta vaikeana vuonna