Dark Mode Light Mode

Uutiskirjeemme on uudistunut! Tilaa sähköpostiisi

Jättipankki: Teslan osake on ylihintainen

Tesla on jälleen analyysien polttopisteessä, kun UBS-pankki listaa yhtiölle uusia huolia ennen toisen vuosineljänneksen tulosjulkistusta.
Tesla Model Y Tesla Model Y
Tesla Model Y

UBS:n analyytikot arvioivat, että Teslan osakkeen tämänhetkinen hinnoittelu ylittää sen perusteltavissa olevan arvon.

Teslan osakkeen arvo onkin laskenut vuoden alusta yli 16 prosenttia, mikä kuvastaa kasvavaa epävarmuutta yhtiön ympärillä.

UBS antaa edelleen Teslan osakkeille myyntisuosituksen ja asettaa osakkeen tavoitehinnaksi 215 dollaria, mikä on selvästi Wall Streetin konsensuksen alapuolella. Osake hinnoitellaan tällä hetkellä Nasdaqissa lähes 317 dollarin hintaan.

Sveitsiläispankin analyytikot viittaavat laskeviin autotuotannon fundamentteihin, huolestuttavasti heikentyneeseen kannattavuuteen sekä arvostuskertoimiin, joita robottaksien ja robottiteknologian tulevaisuudennäkymät eivät vielä kykene perustelemaan.

UBS:n mukaan Teslan tarina on edelleen vahva, mutta yhtiön osake heijastelee jo nyt paljon hypetettyä robottaksiliiketoimintaa ja teknologista etumatkaa, joiden varaan on riskialtista rakentaa tulevaisuuden tuotto-odotuksia.

Sijoittajien pettymyksen riskiä kasvattaa myös se, että viimeisimmät toimitusmäärät jäivät odotuksista jälkeen. Lisäksi toimitusjohtaja Elon Muskin huomio vaikuttaa olevan jakaantunut myös yhtiön ulkopuolisiin asioihin.

Varsinaisen liiketoiminnan riskit yhä ilmassa

Toisen vuosineljänneksen tulosjulkistus ja sitä seuraava analyytikkopuhelu tulevat UBS:n mukaan olemaan kriittisiä hetkiä: markkinoiden kurssireaktio riippuu paljon siitä, mihin Elon Musk puheessaan keskittyy. Perinteisten autotoimitusten kehitys saattaa jäädä robotaksien ja tekoäly-visioiden varjoon.

Varsinaiset liiketoiminnan haasteet, kuten myyntilukujen heikkeneminen, marginaalien paineet sekä regulaatioriskit kuitenkin säilyvät. UBS varoittaa, etteivät nämä riskit ole kadonneet, vaikka tulevaisuuden mahdollisuudet yllyttävätkin sijoittajia pysymään kyydissä.

Vaikka Teslan liikevaihto laskee, on yhtiön osakkeeseen ladattu kovia kasvuodotuksia.

Mahdollinen EV-verokannustimien leikkaus Yhdysvalloissa uhkaa suoraan Teslan tulevia tuloksia, sillä se heikentäisi yhtiön tärkeimmän markkina-alueen hintakilpailukykyä.

Verotuet, jotka ovat olleet jopa 7 500 dollaria per ajoneuvo, ovat olleet keskeinen tekijä erityisesti hintaherkämpien Model 3- ja Model Y -mallien kysynnässä. Ilman tukia kuluttajien ostohalukkuus saattaa laskea, mikä heijastuu suoraan toimitusmääriin ja liikevaihtoon. Tämä painaa myös katteita, sillä mahdollinen kysynnän hiipuminen voi pakottaa Teslan jatkamaan hintojen laskua tai tekemään lisää myynninedistämistoimia, mikä rasittaa kannattavuutta.

JPMorganin arvion mukaan leikkaukset voisivat merkitä jopa 1,2 miljardin dollarin loven nettotulokseen vuositasolla. Sijoittajien näkökulmasta tämä lisää epävarmuutta tuloskasvun suhteen ja voi heikentää osakkeen arvostusta entisestään. Vaikka Tesla on monia kilpailijoitaan tehokkaampi, yleisen kysynnän notkahdus saattaa tuoda esiin rajoja sille, kuinka pitkälle kasvu kantaa ilman julkista tukea.

Teslalta odotetaan edullisempaa mallia tuotantoon

Uusi, edullisempi Tesla-malli ja pitkään valmisteltu robotaxi-palvelu voivat muuttaa Teslan arvostusperustaa merkittävästi, mutta niiden vaikutus riippuu sekä toteutuksen onnistumisesta että markkinoiden vastaanotosta.

Tesla on ilmoittanut ryhtyvänsä uuden, selvästi aikaisempia malleja edullisemman sähköauton tuotantoon. Toistaiseksi yhtiö ei ole kuitenkaan julkaissut täysin uutta halvempaa mallia. 

Uutistoimisto Reuters raportoi maaliskuussa 2025, että Tesla suunnittelee pienempää ja halvempaa Model Y -versiota, koodinimeltään ”E41”, jota alettaisiin valmistaa myös Euroopassa, mutta tarkkaa aikataulua ei ole annettu. Lisäksi X:ssä on ollut postauksia, joissa puhutaan edullisemman Model Y:n prototyypeistä, mutta nämä tiedot eivät ole virallisesti vahvistettuja.

Useat lähteet arvioivat, että huomattavasti halvempi Model Y tai mahdollisesti täysin uusi ”Model Q” saattaa ehtiä tuotantoon vasta vuoden 2026 aikana.

Mallista odotetaan noin 20 prosenttia nykyistä Model Y:tä halvempaa, ja sen hinnan on arvioitu asettuvan jopa 30 000 dollarin tuntumaan — parhaimmillaan kannusteiden jälkeen vielä alemmaksi.

Tämän hintaluokan sähköauto voisi laajentaa Teslan ostajakuntaa merkittävästi erityisesti Aasian ja Euroopan massamarkkinoilla. Onnistunut lanseeraus voisi palauttaa yhtiön vahvaa kasvua tilanteessa, jossa kalliimpien mallien kysyntä on hidastunut ja kilpailu kiristynyt.

Analyytikot näkevät edullisemman mallin ennen kaikkea keinona Teslalle kasvattaa sen markkinaosuutta ja parantaa tehdaskapasiteetin käyttöastetta. Se saattaa toimia jopa osakkeelle vahvempana arvonluojana lähivuosina kuin hypetetty robottaksikonsepti, koska kuluttajien kysyntä halvemman luokan segmentissä on huomattavasti korkeampaa kuin täysautonomisessa liikkumisessa.

Robotaxi-palvelu on Teslan jokeri

Teslan robotaxi-palvelusta odotetaan yhtiön seuraavaa isoa kasvuloikkaa, jonka mahdollisuutena on muuttaa Tesla autojen myyjästä laajaksi, korkeamman katteen palveluyhtiöksi.

Toteutuessaan laajamittainen robottaksiliiketoiminta mahdollistaisi toistuvat, ennustettavat tulovirrat taksimatkoista ja ohjelmistolisensseistä, mikä teoriassa voisi nostaa yhtiön arvostuskertoimia.

Esimerkkinä ARK Invest arvioi robotaxi-liiketoiminnan voivan tuoda jopa biljoonan dollarin lisäarvon Teslan yritysarvoon vuoteen 2029 mennessä. Monien analyytikkojen arvonmääritysmalleissa jopa puolet Teslan tämänhetkisestä osakekurssista perustuu tulevaisuuden robottaksiodotuksiin.

Käytännössä toteutuksen riskit ovat kuitenkin korkealla: Austinissa pilotoitu robottaksiliiketoiminta on alkanut rajatuilla kokeiluilla, georajoitetuilla alueilla ja valvotuilla turvallisuusratkaisuilla, eivätkä regulaatio ja teknologia vielä mahdollista nopeaa skaalautumista laajasti. Jokainen viivästys ja mahdolliset turvallisuusongelmat lisäävät epävarmuutta ja voivat painaa osakkeen arvostusta, koska jo nykyinen hinta kuvastaa laajoja tulevaisuusodotuksia.


Katso kommentit (4) Katso kommentit (4)
  1. Ylihintainen Musk lisällä.
    70% ylihintaa kun vertaa muihin autoalan OEM pörssiarvoihin.
    Tesla ovat enemmän pelikonsooleja kuin luotettavia autoja.

  2. Taisi analyysistä unohtua se tämän hetken tärkein, eli Muskin äärioikeistotouhujen aiheuttama boikotointi. Sehän ei liity esimerkiksi taakse jääneeseen Dogeen, vaan päinvastoin jatkuvasti lisääntyvään poliittiseen aktiivisuuteen. Monessa taloudessa vaikea perustella, miksi haluaisi edustaa sensuuria ja äärioikeustolaisuutta autollaankin. Ennen oli edes teknisesti edelläkävijä, mutta nekin ajat ovat jääneet taakse.

    1. Muistaakseni jo 2015 Musk puhui, että täysi automaatio ajossa olisi 2-3 vuoden päässä. Tuosta eteenpäin se arvio muuttui sitten keskimäärin ensi vuodeksi. Onkin aika kornia, että vuosikymmen tuosta eteenpäin ollaan erittäin rajatussa testi käytössä, joka ei sekään onnistunut järin mairittelevasti.

      Musk haluaa toimia pelkkien kameroiden kanssa mikä on mielestäni yltiö optimistinen asenne. Hänen kritiikkinsä muiden sensoreiden kalliudesta on myös heikentynyt vahvasti. Kuten yleensäkin tekniikan kanssa se halpenee sitä mukaa kuin tuotantomäärät kasvaa. Esim. Lidar Jota Waymo alunperin käytti maksoi 75k$ yksiköltä. Nykyään tuo hinta on painettu kymmenykseen tuosta. On myös olemassa noin 1k$ maksavia yksiköitä, mutta en osaa sanoa niiden laadusta robo taxi käytössä.

      Jokatapauksessa tuollaisen taxin täytyy toimia luotettavasti ja turvallisesti erittäin suurella todennäköisyydellä lähes kaikissa tilanteissa. Mieluusti pelkkä kohtalainen sade ei myöskään saa estää käyttöä. Tesla on nähdäkseni edelleen erittäin kaukana tuon tason varmuudesta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *