Teollisuuden tilaukset kasvaneet kolme kuukautta yhtäjaksoisesti

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2017 tammikuussa 16,4 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin.
energia energiatuki teollisuus talous energia energiatuki teollisuus talous

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2017 tammikuussa 16,4 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin.

Kuten alla oleva kuvaaja osoittaa, tilaukset ovat nyt kasvaneet yhtäjaksoisesti kolme kuukautta.

Teollisuuden uusien tilausten vuosimuutos, % 

Teollisuuden uusien tilausten vuosimuutos (alkuperäinen sarja), % (TOL2008)
Lähde: Tilastokeskus.

Tilastokeskuksen mukaan yritykset saivat tammikuussa uusia tilauksia vuodentakaista enemmän kaikilla teollisuuden alatoimialoilla.

Metalliteollisuudessa tilaukset kasvoivat edellisvuodesta 22,1 prosenttia ja tekstiiliteollisuudessa 20,2 prosenttia. Kemianteollisuudessa tilaukset kasvoivat 11,5 prosenttia vuodentakaisesta ja paperin, paperi- ja kartonkituotteiden valmistuksen toimialalla 4,2 prosenttia.

Tilastokeskus kuitenkin muistuttaa, että voimakkaat heilahtelut ovat kuukausitasolla tyypillisiä. Arvoltaan suuriakaan uusia tilauksia ei jaeta pidemmälle ajanjaksolle, vaan ne kohdistetaan tilastoitavalle kuukaudelle sellaisenaan.

Teollisuuden uusien tilausten muutos toimialoittain 1/2016– 1/2017 , %

Teollisuuden uusien tilausten muutos toimialoittain 1/2016– 1/2017 (alkuperäinen sarja), % (TOL2008)
Lähde: Tilastokeskus.

Tilastokeskus julkisti tänään myös hieman mollivoittoisempia makrotilastoja.

Koko teollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto oli nimittäin viime tammikuussa samalla tasolla kuin vuoden 2016 tammikuussa. Tänä vuonna tammikuussa oli kaksi työpäivää enemmän kuin viime vuonna. Alkuperäinen tuotanto kasvoi tammikuussa 4,2 prosenttia vuodentakaisesta.

Koko teollisuustuotannon (BCDE) työpäiväkorjattu muutos edellisen vuoden vastaavasta kuukaudesta, %

Koko teollisuustuotannon (BCDE) työpäiväkorjattu muutos edellisen vuoden vastaavasta kuukaudesta, %, TOL 2008
Lähde: Tilastokeskus.

Kausitasoitettu tuotanto väheni tammi- ja joulukuussa 0,9 prosenttia edellisistä kuukausista. Marraskuussa tuotanto väheni 0,4 prosenttia.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

Sijoittajat suosivat riskisiä osakesijoituksia

Seuraava artikkeli
Tokmanni halpatavaraketju kauppaketju kauppa

Tokmanni on maltillisesti hinnoiteltu kasvuosake