Ministeriö varoittaa: Rakentamisen hyvä suhdanne on päättymässä

Rakentamisen tuotanto vähenee tänä ja ensi vuonna.
rakennus rakentaminen rakennustyömaa asuntomarkkinat rakennusmarkkinat talous rakennus rakentaminen rakennustyömaa asuntomarkkinat rakennusmarkkinat talous

Rakentamisen tuotanto vähenee tänä ja ensi vuonna.

Valtiovarainministeriön mukaan rakentamisen tuotanto pysyy kuluvana vuonna lähellä nykytasoaan tai vähenee enintään kaksi prosenttia vuodentakaisesta, arvioi rakennusalan suhdanneryhmä 14. lokakuuta julkaistussa raportissaan.

Ensi vuonna rakentamisen tuotanto vähenee 1,5–3,5 prosenttia.

Uusia rakennushankkeita käynnistettiin vuoden 2019 ensimmäisellä puoliskolla runsaasti. Rakentaminen jatkuu vilkkaana myös loppuvuonna. Uusien rakennushankkeiden määrä on kuitenkin vähitellen lähtenyt laskuun, koska myönnettyjen rakennuslupien määrä on vähentynyt.


 
Saat jopa 20 ilmaista osaketta!
 
Avaa ja rahoita tilisi Freedom24-välittäjällä ja saat jopa 20 ilmaista osaketta, joiden arvo on jopa 800 dollaria kukin. Lue lisää artikkelistamme
 
Jokaiseen sijoitukseen liittyy riskejä.
 

Talouskasvun jatkuminen ja matalalla pysyvät korot tukevat vielä rakentamisen kysyntää. Äkillistä rakennushankkeiden määrän vähenemistä ei ole näköpiirissä.

Uusien kerrostalojen rakentamisen odotetaan vähenevän nopeasti, koska kerrostalojen rakentamisluvat ovat vähentyneet tammi-heinäkuun aikana lähes 20 prosenttia. Rakennusaloitusten määrä on palautumassa pidemmän aikavälin kestävän kysynnän tasolle. Rakennusalan suhdanneryhmä arvioi, että vuonna 2019 aletaan rakentaa 37 000−38 000 asuntoa. Vuonna 2020 uusia asuntoja aletaan rakentaa tuhansia vähemmän.

Myös tuotannollisten tilojen rakentamisen arvioidaan vähenevän tänä vuonna. Tuotannollisten tilojen rakennusluvat ovat vähentyneet vajaat kymmenen prosenttia tammi-heinäkuussa. Poikkeuksen tekee teollisuus, joka investoi aktiivisesti kuluvana vuonna. Myös terveydenhuollon rakennusten ja niin sanottujen kokoontumisrakennusten rakentaminen on vilkasta. Kokoontumisrakennuksia ovat esimerkiksi urheilurakennukset.

Korjausrakentamisen trendinomainen kasvu on viime vuosina hidastunut selvästi. Rakennusalan suhdanneryhmä ennustaa korjausrakentamisen kasvavan noin 1,5 prosentin vauhtia lähivuosina. Myös maa- ja vesirakentamisen arvioidaan lisääntyvän sekä kuluvana että ensi vuonna julkisten hankkeiden lisääntyessä.

Rakentamisen hintakehityksen arvioidaan tasaantuvan, kun käynnistyvien rakennushankkeiden määrä vähenee. Myös infrarakentamisen kustannusten nousu on hidastunut erityisesti öljyn hinnan laskun seurauksena.  

Rakennusalan suhdanneryhmä arvioi rakennusalan työllisyyden kääntyvän laskuun ensi vuoden aikana rakentamisen tuotannon vähenemisen myötä.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

Keskon myynti kasvoi reippaasti syyskuussa

Seuraava artikkeli
Biohit

Biohit pomppasi yli 40 prosenttia Venäjän terveysministeriön hoitosuosituksen ansiosta