Investors House käynnistää palveluliiketoiminnan tulevaisuuden arvioinnin

Investors House selvittää palveluliiketoiminnan eri strategisia vaihtoehtoja.
Investors House, Helsinki. Kuva: Henri Elo

Kiinteistöliiketoimintaan keskittyvällä Investors House -konsernilla on kaksi liiketoimintasegmenttiä Kiinteistöt ja Palvelut. Konsernin hallitus on päättänyt aloittaa Palvelut -segmenttiä koskevan strategisen arvioinnin.

Palvelut -segmentti muodostuu neljästä tytäryhtiöstä, jotka toimivat kiinteistövarallisuudenhoidon ja rahastoliiketoiminnan alueella.

Palvelut-segmentti muodostui maaliskuun lopussa kiinteistövarallisuudenhoitoa tekevästä Juhola Asset Managementistä, kiinteistö- ja osakerahastoja hallinnoivasta Investors House Rahastoista sekä kiinteistövarallisuuden hoitamista ja johtamista koskevista palveluista eli Investors House Kiinteistövarallisuudenhoito Oy:stä ja kiinteistövarallisuudenhoitoa tekevästä Infonia Oy:stä.

Coinmotion​ / ​SalkunRakentaja
​yhteistyötarjous

Aloita kaupankäynti kryptovaluutoilla Coinmotionin palvelussa.​ ​Käyttämällä​ ​alennuskoodia​ ​SRFI17X,​ ​saat​ ​1%:n treidauskulut​ ​ensimmäiselle​ ​kuukaudelle​ ​(50%​ ​alennus).

Investors House Kiinteistövarallisuudenhoitoon kuuluu OVV-vuokravälitysketju.

Tammi-maaliskuussa 2025 Investors Housen liikevaihto oli 2,7 miljoonaa euroa, josta 2,0 tuli Kiinteistöt-segmentistä ja 0,7 Palveluista.

Strategisessa arvioinnissa tarkastellaan laajalti eri vaihtoehtoja. Yksi vaihtoehto on selvittää, olisiko palveluliiketoiminnan eriyttäminen osittaisjakautumisella ja pörssilistaamisella Investors Housen osakkeenomistajien edun mukaista.

Strategisen arvioinnin lopputulemana voi silti olla myös pitäytyminen nykyisessä rakenteessa.

Aikaisemman marraskuussa 2024 tiedotetun selvityksen perusteella palveluliiketoimintaa harjoittavia tytäryhtiöitä on päätetty fuusioida ja organisoida yhden johdon alle.

Investors House julkaisee kuluvan vuoden puolivuosikatsauksen 20. elokuuta ja kertoo siinä yhteydessä lisätietoja strategisesta arvioinnista.

’’Olemme tyytyväiset nykyiseen konsernirakenteeseen. Sen kautta meistä tuli huhtikuussa Suomen 113 -vuotisen pörssihistorian ilmeisesti kuudes osinkoaristokraatti eli yhtiö, joka on kasvattanut osakekohtaista osinkoaan 10 peräkkäisen vuoden ajan. Käynnistettävällä strategisella arvioinnilla haluamme selvittää kaikki mahdolliset vaihtoehdot luoda merkittävää osakkeenomistaja-arvoa myös seuraavan 10 vuoden aikana”, toimitusjohtaja ja hallituksen jäsen Petri Roininen kertoo.

Roininen korostaa, että vain siinä tapauksessa, että yhtiö voi tunnistaa todennettavia etuja osakkeenomistajalle, hallitus ehdottaa konsernirakenteen muuttamista.’’

Mikäli hallitus päättää esittää osittaisjakautumista palveluliiketoiminnan tai sen tytäryhtiöiden eriyttämiseksi Investors House -konsernista, tätä koskeva ehdotus tulee yhtiön yhtiökokouksen päätettäväksi.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Edellinen artikkeli
Ritholtz Wealth Managementin perustaja Barry Ritholtz.

Kokenut rahastonhoitaja: Älä sijoita näin

Seuraava artikkeli
presidentti Donald Trump USA

Strategi: Trumpin lakipaketti saattaa heikentää dollaria lisää