Nokia julkisti maanantaiaamuna uutispommin, kun se ilmoitti muutoksesta yhtiön johdossa. Toimitusjohtaja Pekka Lundmark jättää tehtävänsä toimitusjohtajana.
Nokian hallitus on nimittänyt Justin Hotardin Nokian toimitusjohtajaksi huhtikuun alusta alkaen. Hotard on Yhdysvaltojen kansalainen ja hän on syntynyt vuonna 1974. Hänen asemapaikkansa tulee olemaan Espoo.
Huhuja Lundmarkin lähdöstä oli jo viime syksynä, jolloin Financial Times kertoi lähteisiinsä perustuen, että Nokia olisi etsimässä seuraajaa Lundmarkille.
Hotardilla on yli 25 vuoden kokemus kansainvälisten teknologiayhtiöiden johtotehtävistä ja innovaatioiden, teknologiajohtajuuden ja kasvun vauhdittamisesta.
Hotard johtaa tällä hetkellä Intelin datakeskus- ja tekoälyliiketoimintaa. Tätä ennen hän on toiminut johtotehtävissä teknologiayhtiöissä, kuten Hewlett Packard Enterprisessa ja NCR Corporationissa.
Inderesin analyytikko Atte Riikola arvioi, että Hotardin valinta liittyy Nokian strategian painopisteen siirtymiseen yhä enemmän Verkkoinfrastruktuuriin, missä datakeskukset ja tekoälyinvestoinnit luovat yhtiölle uusia kasvumahdollisuuksia.
”Pidämme tätä perusteltuna suuntana, sillä Matkapuhelinverkkojen puolella Nokian pidemmän aikavälin kasvunäkymät näyttävät selkeästi Verkkoinfrastruktuuria vaatimattomimmilta”, Riikola toteaa.
Uuden toimitusjohtajan valinta nostaa Riikolan mukaan jälleen esiin usein spekuloidun kysymyksen siitä, voitaisiinko uuden toimitusjohtajan kaudella nähdä rakennejärjestelyjä Matkapuhelinverkko-liiketoiminnassa.
”Paperilla tämä olisi kiinnostava vaihtoehto, mutta käytännössä hyvin haastava toteuttaa”, hän toteaa.
Markkinan käännyttyä laskuun vuonna 2023, on myös Nokian matkapuhelinverkkojen kehitys jälleen heikentynyt markkinan mukana. Samalla kuitenkin verkkoinfrastruktuurissa kehitys on vahvistunut ja täällä asetelma tuleville vuosille on nyt hyvä, Riikola toteaa. Myös Teknologia-yksikössä onnistuneiden lisenssineuvottelujen ansiosta keskipitkän aikavälin tulosnäkymä on vahva ja vakaa.
Lundmark ei ole täysin onnistunut Nokian omistaja-arvon luonnissa.
”Lundmarkin aloittaessa Nokian osakekurssi oli suunnilleen neljässä eurossa, joten arvonluonti on jäänyt tällä jaksolla vaatimattomaksi. Tämä nähdäksemme kertoo enemmänkin Matkapuhelinverkkojen haastavasta markkinasta, missä kestävästi hyvän pääoman tuoton tekeminen on erittäin vaikeaa”, Riikola toteaa.
Nokian hallituksen puheenjohtaja luonnollisesti hehkuttaa uuden toimitusjohtajan kykyjä.
”Olen iloinen voidessani julkistaa Justinin nimityksen Nokian seuraavaksi toimitusjohtajaksi. Hänellä on vahvat näytöt teknologiayhtiöiden kasvun kiihdyttämisestä sekä laaja ymmärrys Nokian tulevaisuuden kasvulle tärkeistä tekoäly- ja datakeskusmarkkinoista. Justin on osoittanut aiemmissa tehtävissään sekä läpi valintaprosessin Nokian toimitusjohtajalta vaadittavaa strategista näkemystä, vahvaa johtajuutta sekä kykyä arvonluontiin asiakkaille ja osakkeenomistajille”, kertoo Sari Baldauf, Nokian hallituksen puheenjohtaja.
Hotard kertoo, että verkkoyhteydet ovat yhteiskuntamme kehityksen ytimessä ja mahdollistavat teknologiamurroksia, joita nyt todistamme esimerkiksi tekoälyn osalta.
”Odotan innolla, että pääsen jatkamaan Nokian uudistamista sen kasvun ja arvonluonnin maksimoimiseksi”, hän toteaa.
Lundmark on toiminut Nokian toimitusjohtajana vuodesta 2020 ja on päättänyt jättää operatiiviset johtotehtävät ja siirtyä seuraavaan vaiheeseen urallaan.
“Haluan kiittää Pekkaa koko hallituksen puolesta hänen merkittävästä panoksestaan Nokian hyväksi. Aloitimme tämän muutoksen valmistelun Pekan kerrottua harkitsevansa siirtymistä pois operatiivisista johtotehtävistä siinä vaiheessa, kun Nokian liiketoiminta on asemoitu seuraavaan kasvuvaiheeseen ja sopiva seuraaja on löydetty. Nyt molemmat näistä ehdoista ovat toteutuneet ja hän on ilmoittanut siirtyvänsä syrjään Nokian johdosta”, Baldauf kertoo.
Paldaufin mukaan Lundmarkin aloittaessa Nokia oli haastavassa tilanteessa, mutta hänen kautensa aikana Nokia saavutti muun muassa teknologiajohtajuuden 5G-radioverkoissa ja vahvan aseman pilvinatiiveissa ydinverkoissa.
”Nokia kasvatti myös Verkkoinfrastruktuuri-liiketoimintaryhmän liikevaihtoa ja paransi merkittävästi sen liikevoittoa sekä loi vahvan ja vakaan aseman patenttilisensointiliiketoiminnalleen. Lisäksi Nokia on vahvistanut markkina-asemaansa uusilla kasvualueilla, uudistanut brändinsä, yrityskulttuurinsa, toimintamallinsa ja liiketoimintaportfoliotaan.”
“Olen johtanut pörssiyhtiöitä yli kaksi vuosikymmentä ja vaikka en aio lopettaa työntekoa, haluan siirtyä urallani uuteen vaiheeseen, kuten hallitustyöhön. Justin on erinomainen valinta Nokian johtoon ja tulemme tekemään tiivistä yhteistyötä sujuvan siirtymän varmistamiseksi”, kertoo Pekka Lundmark.
Lundmark tulee jatkamaan Nokian toimitusjohtajana maaliskuun loppuun saakka. Hän jatkaa uuden toimitusjohtajan neuvonantajana vuoden loppuun.