
Teknologiayhtiö Raute julkisti tiistaina huhti-kesäkuun tulosraporttinsa. Yhtiön uusien tilausten määrä jäi kauas vertailukaudesta. Uusia tilauksia yhtiö keräsi toisella vuosineljänneksellä 12 miljoonan euron edestä, kun vertailukaudella niitä tuli 20 miljoonalla eurolla. Tilauskanta laski vertailukauden 223 miljoonasta eurosta 115 miljoonaan euroon.
Yhtiön liikevaihto laski vertailukauden 57 miljoonasta eurosta vajaaseen 44 miljoonaan euroon.
Globaali liiketoimintaympäristö oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla erittäin turbulenttinen johtuen monista eri syistä eri markkina-alueilla. Tämä yleinen turbulenssi on Rauten arvion mukaan vaikuttanut asiakkaidemme lopputuotteiden kysyntään.
Tuloskehitys meni kuitenkin oikeaan suuntaan. Vertailukelpoinen käyttökate nousi viime vuoden 5,4 miljoonasta eurosta 6,5 miljoonaan euroon, kun analyysitalo Inderes odotti 5,9 miljoonan euron vertailukelpoista käyttökatetta. Vertailukelpoinen liiketulos nousi viime vuoden 4,1 miljoonasta eurosta 4,9 miljoonaan euroon.
Rauten toimitusjohtaja Mika Saariaho kertoo, että yhtiön vertailukelpoinen käyttökate 12 kuukauden liukuvalla jaksolla ylitti ensi kertaa pitkän aikavälin tavoitteen 12 prosenttia.
”Kaikki kolme liiketoimintasegmenttiä vaikuttivat positiivisesti Rauten taloudelliseen tulokseen”, hän kertoo.

Vertailukautta alhaisempi liikevaihto johtui Saariahon mukaan pääasiassa tavanomaisesta liikevaihdon tulouttamisen kausivaihtelusta.
”Olenkin erityisen iloinen siitä, että pystymme saavuttamaan hyvän kannattavuuden myös alhaisemmilla volyymeilla. Projektitoimitukset ovat jatkuneet menestyksellisesti ja ajallaan. Vahva operatiivinen toteutus sekä merkittävät tehostamistoimenpiteet ja toimitusketjun optimointi selvästi kantavat hedelmää.”
Asiakkaat panttaavat investointipäätöksiä
Rauten liiketoimintaympäristö oli toimitusjohtajan mukaan katsauskaudella edelleen haastava asiakkaiden lykätessä investointipäätöksiä maailmankauppaan ja tulleihin liittyvän lisääntyneen epävarmuuden takia.
Sen vuoksi yhtiön tilauskertymä oli erittäin alhainen ja se liittyi pääasiassa Services-liiketoimintaan, joka on ollut suhteellisen vakaa myös nykyisessä markkinaympäristössä.
”Vaikka kaupalliset keskustelut Wood Processing ja Analyzers -liiketoiminnoissa aktivoituivat uudelleen vuosineljänneksen loppua kohden, tämä ei vielä realisoitunut uusina tilauksina. Uskomme kuitenkin kysynnän paranemiseen vuoden 2025 jälkipuoliskolla sekä vuoden 2026 aikana”, Saariaho ennustaa.
Raute aloitti neljänneksen aikana lyhyen aikavälin toimet tuotantokapasiteetin sopeuttamiseksi sekä teki pitkän aikavälin päätöksen Kiinan tuotantoyksikön sulkemisesta.
”Tuotannon lopettaminen Kiinassa on strateginen askel yhtiön kansainvälisen tuotantoverkoston laajemmassa uudelleenjärjestelyssä, jonka tarkoituksena on keskittää tuotantoresurssit kustannustehokkaammin ja joustavammin”, toimitusjohtaja kertoo.
Raute odottaa tulosparannusta
Rauten mukaan lopputuotekysynnän lievää vilkastumista oli näkyvissä pitkään jatkuneen matalasuhdanteen jälkeen erityisesti Euroopassa. Koivuvanerin ja LVL:n kysyntä on jatkunut vakaana.
Epäselvyys liittyen Yhdysvaltojen tuontitulleihin halvaannutti Rauten asiakkaiden investointipäätökset vuoden ensimmäisellä puoliskolla Pohjois- ja Etelä- Amerikassa sekä myös niiden Aasiassa toimivien valmistajien kohdalla, joiden vientimarkkinana Yhdysvallat on perinteisesti toiminut.
Lisäksi Aasian ja Tyynenmeren alueella lisääntyvät geopoliittiset jännitteet heijastuivat myös asiakkaiden epävarmuuteen vuoden ensimmäisellä puoliskolla.
Euroopassa meneillään oleva Ukrainan sota yhdessä Yhdysvaltojen epävarman tullipolitiikan kanssa on niin ikään hidastanut päätöksentekoa. Tosin Rauten arvion mukaan osa Euroopan asiakkaista valmistautuu jo markkinoiden aktivoitumiseen.
Ohuista tilauskirjoista huolimatta Raute odottaa liikevaihtohaarukan asettuvan jokseenkin viime vuoden tasolle.
Raute arvioi vuoden 2025 liikevaihdon arvioidaan olevan 190-220 miljoonaa euroa ja vertailukelpoisen käyttökatteen olevan 20-27 miljoonaa euroa. Viime vuonna liikevaihto oli 205 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen käyttökate 19,8 miljoonaa euroa.



