Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Seuraa Somessa

Apple ja Samsung hallitsevat Suomen yrityskännyköiden markkinaa

Puhelinmarkkinoilla tapahtui syyskuussa paljon.
Samsung Galaxy A32 5G Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy A32 5G

Teleoperaattori DNA:n myyntitilastoissa kiinalaisvalmisteinen OnePlus nousi syyskuussa ensimmäistä kertaa DNA:n myydyimmäksi puhelimeksi, vaikka Apple ja Samsung veivät suurimman osan listasijoista.

”OnePlussan Nord-mallit ovat olleet suomalaisten suosiossa siitä saakka, kun ensimmäinen malli julkaistiin syksyllä 2020. Nyt malli kiilasi iPhonen ja Samsungin ohi DNA:n myydyimpien puhelinten kärkeen”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.

Myös syyskuussa myyntiin tulleet Apple iPhone 14 Pro-sarjan laitteet nousivat heti uutuuttaan myydyimpien puhelinten listalle.

”Applen uusien lippulaivapuhelinten kysyntää voisi luonnehtia jopa yllättävän kovaksi. Yhä useampi iPhone-ostaja hyödyntää edellisen puhelimensa vaihtohyvityksen uutta puhelinta hankkiessaan. Myös tarjouskampanjoista tutut hittipuhelimet erottuvat syyskuun listalla edukseen”, sanoo Aavikko.

Telian syyskuussa puhelinten myyntilistalla nähtiin vilkasta liikehdintää. Applen uudet 14-sarjan iPhonet valloittivat markkinaa, mutta myydyimmäksi puhelimeksi kipusi kuitenkin Samsungin edullinen 5G-puhelin.

”Puhelinmarkkinoilla tapahtui syyskuussa paljon. Erityisesti uusien iPhone-puhelinten lanseeraus aiheutti liikettä, sillä Applen uudet 14-sarjan iPhonet valloittivat heti markkinaa, kun toimitukset alkoivat syyskuun puolessa välissä. iPhone-malliston lippulaivat 14 Pro ja 14 Pro Max kiilasivat Telian listoille hyville sijoituksille lyhyestä myyntiajasta huolimatta”, kertoo Telian laiteliiketoiminnan johtaja Markku Saranpää.

Kuten elokuussakin, myyntilistan sijat jakaantuivat hyvin neljän eri valmistajan laitteiden kesken. Applen ja Samsungin lisäksi kärkikymmenikössä kaksi sijaa vei OnePlus ja yhden sijan Xiaomi.

”Talouden epävarmuus ei vielä juurikaan näy puhelinkaupoilla, sillä edelleen kuluttajat ostavat laadukkaita, monipuolisin ominaisuuksin varustettuja älypuhelimia ja keskihinta näyttäisi olevan edelleen kasvussa. Edullisimmilla kampanjapuhelimilla on oma roolinsa, ja monen kuluttajan ostoskoriin siirtyy erityisesti 5G-kyvykkäitä keskihinnan alapuolella olevia puhelimia”, Saranpää linjaa.

5G-puhelinten suosio on tasaista. Syyskuussa 5G-puhelinten osuus kärkikymmenikössä oli 80 prosenttia. Telian kotimaisen Nokian kanssa rakentama 5G-verkko on nyt neljän miljoonan suomalaisen saatavilla.

Telian yrityspuhelimissa Samsung ja Apple hallitsevat 10 kärkeä suvereenisti. Suosituin yrityspuhelin syyskuussa oli 5G-puhelin Samsung Galaxy A32.

Telian syyskuun myydyimmät puhelimet, kuluttajat

1(5)     Samsung Galaxy A22 5G   
2(-)      Apple iPhone 14 Pro 5G     
3(8)     Apple iPhone 13 5G
4(7)     Xiaomi Redmi 9C DS          
5(-)      Apple iPhone 14 Pro Max 5G        
6(4)     OnePlus Nord CE2 Lite 5G
7(1)     Samsung Galaxy A03         
8(10)   Samsung Galaxy A33 5G   
9(2)     OnePlus 9 5G           
10(6)   Apple iPhone 12 5G            

Telian syyskuun myydyimmät puhelimet, yritykset

1 (1)     Samsung Galaxy A32 5G
2 (-)     Samsung Galaxy A53 5G
3 (-)     Samsung Galaxy A33 5G
4 (7)    iPhone SE 5G
5 (3)    iPhone 13 5G
6 (9)    Samsung Galaxy Xcover 5
7 (8)    Samsung Galaxy A32 LTE
8 (-)     Samsung Galaxy A52s 5G
9 (6)    Samsung Galaxy A13 LTE
10 (4)  iPhone 12 5G

DNA:n myydyimmät puhelimet syyskuussa 2022

1. (2.) OnePlus Nord CE 2 5G
2. (3.) Apple iPhone 13 5G
3. (5.) Samsung Galaxy A03
4. (12.) Samsung Galaxy S21 FE 5G
5. (-) Apple iPhone 14 Pro 5G
6. (-) Apple iPhone 14 Pro Max 5G
7. (13.) Samsung Galaxy A33 5G
8. (12.) Apple iPhone 13 Pro 5G
9. (9.) Samsung Galaxy A13
10. (4.) Samsung Galaxy A53 5G

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
Kempower

Pörssitulokkaat romahtaneet - Vain Kempower pitää pintansa 

Seuraava artikkeli
pörssiromahdus pörssikupla osakekupla tappio menetys

Mikään puu ei kasva taivaaseen saakka