Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Seuraa Somessa

Avoimia työpaikkoja yli kolmannes enemmän kuin viime vuonna

Avoimia työpaikkoja oli vuoden 2018 toisella neljänneksellä 49 500, kun vuotta aiemmin määrä oli 36 800, kertoo Tilastokeskus.
avoimet työpaikat suhdanteet talous avoimet työpaikat suhdanteet talous
Lähde: Tilastokeskus.

Avoimet työpaikat neljännesvuosittain

avoimet työpaikat suhdanteet talous
Lähde: Tilastokeskus.

Avoimia työpaikkoja oli vuoden 2018 toisella neljänneksellä 49 500, kun vuotta aiemmin määrä oli 36 800, kertoo Tilastokeskus.

Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi useimmilla toimialoilla. Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen avoimet työpaikat -tilastosta ja kuvaavat kesäkuun ensimmäisen päivän tilannetta.

Vuoden 2018 toisella neljänneksellä avoimista työpaikoista 75 prosenttia eli 37 000 oli yksityisten yritysten omistamien toimipaikkojen tarjoamia, kun vuotta aiemmin vastaava osuus oli 71 prosenttia. Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna eniten 10–49 hengen toimipaikoissa (+ 4 900) sekä Helsinki-Uudenmaan suuralueella (+ 5 300).

Toimipaikan toimialan mukaan tarkasteltuna kasvu oli suurinta toimialaryhmässä teollisuus, kaivostoiminta ja muu teollinen toiminta (+ 2 900). Avoimien työpaikkojen määrä kasvoi kaikilla päätöimialoilla paitsi maa-, metsä- ja kalataloudessa.

Avoimet työpaikat 2017/II – 2018/II

Vuosi/Neljännes
2017/II2018/II
LukumääräOsuus, %LukumääräOsuus, %
Avoimet työpaikat36 80049 500
Osa-aikaisia4 800139 30019
Määräaikaisia12 1003319 20039
Vaikeasti täytettäviä20 0005426 00052
Osaryhmät eivät ole toisiaan poissulkevia, joten niiden summa ei vastaa avointen työpaikkojen kokonaismäärää.

Muutoin positiivisissa työllisyysluvuissa on kuitenkin pieni särö. Toisella vuosineljänneksellä osa-aikaisten työpaikkojen osuus kaikista avoimista työpaikoista oli nimittäin 19 prosenttia ja määräaikaisten 39 prosenttia. Molemmat osuudet kasvoivat kuusi prosenttiyksikköä vuodentakaiseen verrattuna.

Kaikista avoimista työpaikoista noin puolet oli työnantajan oman arvion mukaan vaikeasti täytettäviä, kuten edellisenkin vuoden vastaavalla neljänneksellä. Vaikeasti täytettäviksi koettuja työpaikkoja oli paljon esimerkiksi rakennusalan ja teollisuuden toimipaikoissa.

Myös Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreet työllisyysluvut näyttävät avointen työpaikkojen kasvua, kuten ekonomisti Simo Pinomaan twiitti kertoo.

 

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
tie harhapolku sumu syksy talous

Suosittu osakkeiden arvostusmittari voi johtaa osakesijoittajaa harhaan

Seuraava artikkeli

Tämäkö on tavallisin vaurastumisen vipu?