Suomalaisten kuluttajaluottamus elpyi hiukan marraskuussa

Tilastokeskuksen mukaan kuluttajien luottamusindikaattori oli marraskuussa -4,8, kun se lokakuussa oli -6,9 ja syyskuussa -5,9.
kuluttajaluottamus talous kuluttajat talous kuluttajaluottamus talous kuluttajat talous
kuluttajaluottamus talous kuluttajat talous
Kuva: Tilastokeskus.

Viime vuoden marraskuussa luottamusindikaattori sai arvon -5,0. Indikaattorin pitkän ajan keskiarvo on -1,8. Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen kuluttajien luottamustutkimukseen, johon vastasi 1.–18. marraskuuta 1 157 Suomessa asuvaa henkilöä.

Kuluttajien luottamusindikaattorin neljästä osatekijästä odotukset omasta ja Suomen taloudesta kohenivat hieman marraskuussa lokakuuhun verrattuna. Sen sijaan näkemys oman talouden nykytilasta heikkeni. Lisäksi kuluttajien aikeet käyttää rahaa kestotavaroiden hankintaan vähenivät aavistuksen.

Tilastokeskuksen mukaan viime vuoden vastaavaan aikaan nähden luottamusindikaattorin osatekijät – Suomen talouden odotuksia lukuun ottamatta – menivät marraskuussa jonkin verran huonompaan suuntaan.

Marraskuussa kuluttajien kuva Suomen talouskehityksestä oli kuitenkin edelleen synkkä, Tilastokeskus kertoo. Myös arvio oman talouden nykytilasta oli heikko mutta odotus sen lähikuukausista jo pitkän ajan keskimääräisellä tasolla. Kestotavaroiden ostoaikeita oli kuluttajilla marraskuussa yhä hieman tavanomaista enemmän.

Kuluttajien odotus myös Suomen yleisen työttömyystilanteen kehityksestä parani marraskuussa selvästi mutta on silti edelleen ankealla tasolla. Sama pätee arvioon omakohtaisen työttömyyden tai lomautuksen uhasta kyselyhetkellä työllisten eli palkansaajien ja yrittäjien keskuudessa. Kuluttajien arvio kuluttajahintojen nousuvauhdista tulevina kuukausina laski vaihteeksi hieman marraskuussa.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
Kesko päivittäistavarakauppa kauppa kauppaketju

Kuluttajat keskittyvät korona-aikana päivittäistavaroihin - hypermarkettien myynti kasvoi lokakuussa 17,3 prosenttia

Seuraava artikkeli
ostosuositus liikennevalot vihreä

Handelsbanken: TietoEVRY on ostolappu