
Jättipankki Morgan Stanleyn tavoitehinnan päivitys liittyy mahdolliseen Teslan 500 miljardin dollarin suuruiseen supertietokoneen tekoälypotentiaaliin. Yhtiön uusi DoJo-supertietokone voi lisätä sähköautovalmistaja Teslan markkina-arvoa 600 miljardilla dollarilla, arvioi Morgan Stanleyn analyytikko Adam Jones.
Jonas nosti peräti 60 prosenttia aiempaa Teslan tavoitehintaa 400 dollariin osakkeelta, joka on Wall Streetin korkein. Aiempi tavoitehinta oli 250 dollaria. Samalla hän nosti osakkeen suositukseen ylipainoon aikaisemmasta pidä-suosituksesta.
Uusi tavoitehinta ylittää tämän hetken vajaan 274 dollarin osakekurssin reippaasti.
Morgan Stanleyn analyytikoiden mukaan Teslaa tulisi pitää yhtä lailla teknologiayhtiönä kuin sähköautojen valmistajana.
Analyytikot korostavat Teslan Dojo-supertietokonehankkeen ja räätälöidyn piiyksikön potentiaalia. Morgan Stanley uskoo, että Dojo voisi teoriassa lisätä yhtiön arvoa pitkällä aikavälillä jopa 500 miljardia dollaria.
Teslan jättipanostukset supertietokoneeseen
Teslan toimitusjohtaja Elon Musk kertoi tämän vuoden heinäkuussa, että Tesla aikoo käyttää Dojoon yli miljardi dollaria vuoden 2024 loppuun mennessä.
Dojo on Teslan suunnittelema ja rakentama supertietokone, joka on tarkoitettu videonkäsittelyyn ja -tunnistukseen. Sitä käytetään Teslan koneoppimismallien kouluttamiseen, jotta yhtiö voi parantaa Teslan kehittynyttä itseajavaa teknologiaa. Teslan mukaan sitä oli alettu käyttää tuotannossa elokuussa 2023.
Tesla käyttää muun muassa videoklippejä ja tietoja asiakkaidensa ajoneuvoista parantaakseen nykyisiä ohjelmistoja ja kehittääkseen uusia ominaisuuksia.
Muskin mukaan tekoälyllä toimiva DoJo ei tue vain hänen oman yhtiönsä pyrkimyksiä kohti autonomisia ajoneuvoja, vaan myös yhtiön kykyä lisensoida täysin itseohjautuvaa teknologiaansa suurille autoteollisuuden kilpailijoille. Musk on todennut autonomisen ajamisen olevan avain tulevaisuuden kannattavuuteen.
”Yhtiön arvo perustuu ensisijaisesti autonomiaan. Se on mielestäni todella arvomme tärkein ajuri”, Musk on kertonut.
Data on Teslan kilpailuetu
Teslalla on nyt dataa noin 300 miljoonasta ajokilometristä. Muskin mukaan dataa on pian kymmeniä miljardeja kilometrejä. Tämä tuo hänen mukaansa yritykselle valtavan kilpailuedun, kun se lisää investointeja tekoälyyn ja muihin teknologioihin hyödyntääkseen sen potentiaalin.
”Sijoittajat ovat pitkään kiistelleet siitä, onko Tesla auto- vai teknologiayhtiö. Uskomme, että se on molempia, mutta näemme, että suurin arvoa tuottava tekijä on ohjelmisto- ja palvelutuotot. Samat voimat, jotka ovat ajaneet Amazon Web Servicesiä saavuttamaan 70 prosenttia Amazonin tuloista, voivat toimia Teslassa … avaamalla uusia tavoiteltavia markkinoita, jotka ulottuvat paljon pidemmälle kuin ajoneuvojen myyminen loppuhintaan”, Jones toteaa.
Jonesin mukaan autonomista autoa on kuvattu kaikkien tekoälyhankkeiden äidiksi. Pyrkiessään ratkaisemaan autonomisuuden Tesla on kehittänyt edistyksellisen supertietokonearkkitehtuurin. Se ylittää uusia rajoja räätälöidyssä piiyksikössä ja saattaa antaa Teslalle ”epäsymmetrisen edun” 10 biljoonan dollari markkinoilla, hän arvioi.
Deepwater Asset Managementin analyytikko ja pitkäaikainen Teslaan myönteisesti suhtautuva analyytikko Gene Munster kertoo, että itseohjautuvan teknologian lisensointi voisi tuottaa jopa 20 miljardin dollarin vuositulot viiden vuoden kuluessa ensimmäisestä sopimuksesta. Aiheesta kertoo sijoitussivusto The Street.
Munsterin mukaan 10 prosentin markkinaosuus tuottaisi 100 miljardin dollarin liikevoiton.
Jos Tesla onnistuu nappaamaan yhden laitevalmistajan, on todennäköistä, että muut autonvalmistajat hyppäävät mukaan.
”Se olisi samanlaista dynamiikkaa, jonka olemme nähneet viimeisen kuukauden aikana, kun seitsemän autonvalmistajaa on ilmoittautunut käyttämään Teslan latausverkkoa”, Munster toteaa.