
Yhtiön saadut tilaukset kasvoivat 8,0 prosenttia vertailukaudesta ja olivat yhteensä 1,5 miljardia euroa. Liikevaihto kasvoi 22 prosenttia vertailukaudesta 1,4 miljardiin euroon.
Liikevoitto kasvoi ja oli 197 miljoonaan euroon viime vuoden 139 miljoonasta eurosta. Analyytikoiden konsensusennuste liikevoitolle oli 175 miljoonaa euroa, joten Metso Outotec ylitti tulosodotukset.
Toimitusjohtaja Pekka Vauramo kertoo, että Metso Outotecilla on ollut vahva alku vuodelle ja suoritus on kautta linjan edelleen parantunut. Tilauksia vauhditti ennen kaikkea Mineraalit-segmentin palvelutilausten 29 prosentin kasvu.
”Tämä heijastaa vahvaa markkina-aktiviteettia asiakastoimialoillamme ja erityisesti kaivosteollisuuden palveluissa ja laitteissa. Kysyntä oli vahvaa myös Pohjois-Amerikan kivenmurskausmarkkinoilla, kun taas Euroopassa kysyntä oli edellisneljänneksen tasolla mutta edellisvuotta matalammalla tasolla”, Vauramo toteaa.


Kaikki segmentit vaikuttivat liikevaihdon 22 prosentin kasvuun ja Planet Positiven liikevaihto kasvoi 45 prosenttia edellisvuodesta 1 367 miljoonaan euroon rullaavalla 12 kuukauden jaksolla.
Oikaistu EBITA-marginaali 15,2 prosenttia oli ensimmäistä kertaa yhtiön tavoitetasolla ja sen vahvistuminen edellisestä neljänneksestä on osoitus jatkuvasta parannuksesta ja onnistuneista toimenpiteistä inflaation ja kustannusten hallinnassa, Vauramo toteaa.
”Sekä Kivenmurskaus- että Mineraalit-segmentin marginaalit olivat ennätyskorkeat, ja Metallit-segmentin kannattavuus jatkui hyvällä tasolla.”
Maaliskuussa yhtiö sai päätökseen Metallit-liiketoimintojen strategisen tarkastelun niiden sopivuudesta Metso Outotecin portfolioon.
”Tarkastelun johtopäätöksenä oli, että sulattoliiketoiminta täydentää kestävää kuparin ja ei-rautametallien tarjoamaamme, ja siksi jatkamme sen kehittämistä osana Metso Outotecia. Olemme sen sijaan aloittaneet valmistelut Metals & Chemical Processing- ja Ferrous & Heat Transfer -liiketoimintojen myymisestä omistajalle tai omistajille, jotka voivat keskittymällä tarjota skaalaetuja ja siten hyödyntää näiden kahden liiketoiminnan koko potentiaalia”, toimitusjohtaja paljastaa.
Metso Outotec odottaa seuraavan kuuden kuukauden ajanjaksolla markkinoiden yleisen aktiviteetin pysyvän nykyisellä tasolla sisältäen kivenmurskausmarkkinoiden normaalin kausivaihtelun.
Aiemmin julkaisemissa näkymissään Metso Outotec odotti markkinoiden yleisen aktiviteetin pysyvän nykyisellä tasolla sekä kaivos- että kivenmurskausmarkkinoilla.