Inderesin osakesuosikkien listalla päivä- ja hoivakotikiinteistöjen vuokraamiseen ja rakennuttamiseen keskittyvä Suomen Hoivatilat korvaa listalla Outokummun.
Inderesin osakesuosikkien listalla päivä- ja hoivakotikiinteistöjen vuokraamiseen ja rakennuttamiseen keskittyvä Suomen Hoivatilat korvaa listalla Outokummun.
Helsingin pörssin alkuvuoden 2017 hyvä nousuvire ei ole tarttunut Suomen Hoivatiloihin, Inderes huomauttaa aamukatsauksessaan. Syynä on SOTE-uudistuksen takkuaminen.
”Hoivatilojen osake on laskenut kesäkuun alusta noin 5 %, vaikka yhtiön toimintaympäristön näkymät eivät mielestämme ole heikentyneet. Osasyynä heikkoon kurssikehitykseen saattaa olla hallituksen heinäkuussa julkaisema ilmoitus lykätä SOTE-uudistuksen voimaantuloa vuodella vuoteen 2020. ”
SOTE:n lykkääntyminen ei Inderesin arvion mukaan olennaisesti vaikuta Hoivatilojen näkymiin, sillä SOTE ei
koske päivähoitoa. Inderes uskoo yksityisten hoivakotien kysynnän jatkuvan lähivuosina kasvuaan huolimatta siitä, mitä SOTE:ssa tapahtuu.
Yhtiön väkevä tuloskasvu tulee siis jatkumaan, Inderes ennustaa.
”Odotamme yhtiön kasvun jatkuneen vahvana myös Q2’17 aikana ja odotamme tämän heijastuvan myös yhtiön elokuussa julkistettavaan Q2-tulokseen. Näkemyksemme mukaan Hoivatilojen osake tarjoaa lähivuosina erittäin korkeaa 20-25 %:n oman pääoman tuottoa suhteellisen matalalla riskiprofiililla.”
Hoivatilojen nykyisessä arvostustasossa on Inderesin mukaan nousuvaraa. Inderesin tulosennusteilla ensi vuoden P/E-kerroin on vain 5,7x. Inderesin suositus Hoivatilojen osakkeelle on lisää ja tavoitehinta on 8,5 euroa.
Inderes poisti Outokummun TOP3-listalta. Syyksi analyysitalo kertoo sen, että ferrokromin hinnanlasku viime vuoden kolmannella vuosineljänneksellä osoittautui odotettua jyrkemmäksi, minkä lisäksi yhtiön haasteet ferrokromin tuotannossa pitkittyivät selvästi odotuksia pidemmiksi.
