Uusi vastuullisen sijoittamisen pörssinoteerattu indeksirahasto sijoittaa kehittyville markkinoille

Euroopan suurimman varainhoitoyhtiön ETF-rahasto listautui Saksan pörssiin.
Kiina Aasia kehittyvät markkinat EM talous Kiina Aasia kehittyvät markkinat EM talous

Euroopan suurimman varainhoitoyhtiön Amundin uusi Amundi MSCI Emerging ESG Leaders UCITS ETF-rahasto listautui Saksan Xetra-pörssiin 30.6.2020.

Suomalainen työeläkeyhtiö Ilmarinen on mukana rahaston listautumisessa sijoitettuaan siihen 500 miljoonaa euroa.

Uusi Amundi MSCI Emerging ESG Leaders Select UCITS ETF sijoittaa yli 450:ään kehittyvillä markkinoilla toimivaan suureen ja keskisuureen yritykseen.

Coinmotion​ / ​SalkunRakentaja
​yhteistyötarjous

Aloita kaupankäynti kryptovaluutoilla Coinmotionin palvelussa.​ ​Käyttämällä​ ​alennuskoodia​ ​SRFI17X,​ ​saat​ ​1%:n treidauskulut​ ​ensimmäiselle​ ​kuukaudelle​ ​(50%​ ​alennus).

Rahaston seuraamaan MSCI:n indeksiin pääseviltä yrityksiltä vaaditaan vertailuryhmässään hyviä arvioita siitä, miten ne huomioivat vaikutukset ympäristöön, ihmisoikeuksiin ja hyvän hallinnon periaatteisiin, eli niin sanottuihin ESG-kriteereihin. Rahasto kattaa kaikkiaan 26 kehittyvää taloutta.

Indeksi ja sitä seuraava rahasto ovat sulkeneet pois sijoituskohteistaan tupakkateollisuuden, alkoholin, uhkapelit, ydinvoiman ja aseet mukaan lukien ydinaseet, käsiaseet ja kiistanalaiset aseet.

Kyseessä on jo viides viimeisen puolentoista vuoden aikana perustettu ESG-indeksiin sijoittava pörssilistattu indeksirahasto, jota Ilmarinen on ollut mukana kehittämässä.

Ilmarinen on tehnyt yhteistyötä sekä indeksitarjoajan että ETF-talojen kanssa kehittääkseen tuotteita, jotka ottavat huomioon vastuullisuusnäkökulmat myös ulkoisissa passiivisissa sijoituksissaan. Vastuullisuus on ollut jo pitkään olennainen osa Ilmarisen sijoitustoimintaa ja se on integroitu osaksi kaikkia sijoituspäätöksiä.

Tällä hetkellä Ilmarisen osake-ETF-sijoituksista yli 90 prosenttia on sijoitettuna vastuullisiin ESG-tuotteisiin. Summa on noin 4,3 miljardia euroa.

MSCI:llä on yhteensä 17 erilaista ESG-kriteeristöä. Ilmarinen on valinnut Leadersin, koska tämä kriteeristö ottaa laajasti huomioon ESG:n kaikki alueet, on sovellettaessa kaikkiin toimialoihin ja kattaa sekä kehittyvät että kehittyneet markkinat. Indeksiin pääsee mukaan toimialoilta vain paras puolikas ESG-arvoilla mitattuna, joten indeksissä pysyminen vaatii vastuullisuuden jatkuvaa parantamista.

”Olemme olleet kehittämässä useita ESG ETF -tuotteita eri tarjoajien kanssa, sillä pidämme tärkeänä sitä, että on valinnanvaraa. Kehittämämme vastuullisuuden huomioivat ETF-tuotteet seuraavat indeksiperhettä, jonka kautta meillä on pääsy laajasti sekä kehittyneille että kehittyville markkinoille”, kertoo Niina Arkko, Ilmarisen vastuullisen sijoittamisen analyytikko.

Ilmarinen tavoittelee hiilineutraalia eläkevarojen sijoittamista vuoden 2035 loppuun mennessä. Ilmarinen vastaa noin 1,2 miljoonan ihmisen eläketurvasta, ja on Suomen suurin työeläkevakuutusyhtiö.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Edellinen artikkeli
Enersense osakekurssi pörssi sijoittaminen talous

Enersense on todellinen käänneyhtiö – osake kivunnut alle kuukaudessa yli 170 prosenttia

Seuraava artikkeli
Gary Shilling analyytikko sijoituskirjailija

Analyytikko: Osakekurssit saattavat romahtaa jopa 40 prosenttia