5G-puhelimet rynnistivät myyntilistojen kärkeen

5G-verkon saatavuus on Suomessa kasvanut nopeasti. Se näkyy puhelinten myyntitilastoissa.
Apple iPhone 12 Pro puhelin Apple iPhone 12 Pro puhelin
Kuva: Marco Verch.
Apple iPhone 12 Pro puhelin
Kuva: Marco Verch.

Telia kertoo, että toukokuu oli 5G-puhelinten menestyskulkua sen myymien kännyköiden myyntilistalla. Kymmenen myydyimmän puhelimen joukosta löytyi peräti seitsemän 5G-puhelinta.

”Kyllä suomalaiset ovat nyt selvästi ottaneet 5G:n omakseen. Tämä näkyy sekä 5G-puhelinten että 5G-liittymien kiihtyvissä myyntimäärissä. 5G-rakentaminen on edennyt vauhdikkaasti ympäri Suomen ja Telian 5G-verkko on jo yli kahden miljoonan suomalaisen saatavilla”, Telian laiteliiketoiminnan johtajana kesäkuun alussa aloittanut Markku Saranpää kertoo.

Telian suosituin 5G-puhelin oli toukokuussa Apple iPhone 12 5G.

Uusimman teknologian puhelinten lisäksi kierrätetyt Recycled-puhelimet kiinnostavat selvästi aiempaa enemmän.

”Nyt kun kierrätyspuhelimien valikoima ja saatavuus on laajentunut, seuraan mielenkiinnolla, milloin jokin Recycled-malli nousee kuukauden myydyimpien puhelinten joukkoon”, Saranpää sanoo.

Myös Elisan myyntitilastoissa 5G-puhelimet ovat nousseet suosioon. Ne ovat vallanneet sekä kuluttaja- että yritysasiakkaiden myydyimpien puhelinten listat.

Elisan myydyimmissä puhelimissa kuluttajien ykköspaikan piti jo neljättä kertaa peräkkäin OnePlus Nord N10 5G. Yritysasiakkaiden listalla puolestaan voiton vei ensimmäistä kertaa 5G-puhelin, kun Apple iPhone 12 5G kiilasi kärkeen.

Elisan asiakkaiden keskuudessa 5G-puhelimet ovat kasvattaneet suosiotaan tasaisesti. Nyt saavutettiin uusi ennätys, kun kuluttajalistalle nousi peräti kymmenen 5G-mallia. 5G-puhelimet yleistyvät nopeasti, ja 5G on tullut osaksi lukuisten suomalaisten arkea.

”5G-puhelimia on saatavilla kaikissa hintaryhmissä, ja edullisimmin niitä on nähty myynnissä jo alle 150 eurolla. Kyse ei siis ole enää vain edelläkävijöiden jutusta vaan kenelle tahansa sopivista laitteista”, Elisan henkilöasiakkaiden liiketoimintajohtaja Ville Valkama kertoo.

Telian myydyimmät puhelimet, toukokuu 2021

Kuluttajat

1 (3)      OnePlus Nord N100
2 (2)      Apple iPhone 12 5G
3 (-)       Samsung Galaxy A21s
4 (-)       Samsung Galaxy A32 5G
5 (5)      Samsung Galaxy A42 5G
6 (6)      Samsung Galaxy A71
7 (-)       Apple iPhone 12 mini 5G
8 (-)       OnePlus 8 Pro 5G
9 (8)      Apple iPhone 12 Pro Max 5G
10 (-)     Apple iPhone 12 Pro 5G

Yritykset

1 (3)     Samsung Galaxy A32
2 (1)     Apple iPhone 11
3 (4)     Apple iPhone SE
4 (8)     Samsung Galaxy A52
5 (-)      HMD Nokia 8.3
6 (7)     Samsung Galaxy S20 FE
7 (5)     HMD Nokia 5.4
8 (6)     Samsung Galaxy A21s
9 (10)   Apple iPhone 12
10 (-)    Samsung Galaxy Xcover 5

Elisan myydyimmät puhelimet, toukokuu 2021

Kuluttajat

  1. OnePlus Nord N10 5G
  2. OnePlus Nord N100
  3. Samsung Galaxy A32 5G
  4. Apple iPhone 12 5G
  5. Samsung Galaxy A21s
  6. Apple iPhone 11
  7. Samsung Galaxy A52 5G
  8. Samsung Galaxy A41
  9. Apple iPhone 12 Pro Max 5G
  10. Apple iPhone 12 mini 5G
  11. OnePlus Nord 5G
  12. OnePlus 8T 5G
  13. Apple iPhone SE (2020)
  14. Samsung Galaxy S20 FE 5G
  15. Apple iPhone 12 Pro 5G

Yritykset

  1. Apple iPhone 12 5G
  2. Apple iPhone 11
  3. Nokia 3.4
  4. Apple iPhone SE (2020)
  5. Samsung Galaxy A32 5G
  6. Samsung Galaxy A12
  7. Apple iPhone 12 Pro 5G
  8. Samsung Galaxy A52
  9. Apple iPhone 12 mini 5G
  10. Samsung Galaxy A41
  11. Samsung S20 FE 5G
  12. Samsung Galaxy S21 5G
  13. OnePlus Nord 5G
  14. Samsung Galaxy Xcover 4S Enterprise Edition
  15. Samsung Galaxy A52 5G

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
konkurssi yritys yrittäjä yrittäjyys

Konkurssit tuplaantuivat hetkessä - yrittäjän mahdollisuuteen päästä velkajärjestelyyn esitetään helpotusta

Seuraava artikkeli
Ilkka Kaukoranta pääekonomisti SAK

SAK:n pääekonomisti: Osakesäästötili mahdollistaa perinnönjaon ilman pääomaveroa - merkittävä aukko veropohjassa