Osakeanalyysit

Handelsbanken nostaa Stora-Enson tavoitehintaa

Lähde: Stora-Enso Oyj.

Lähde: Stora-Enso Oyj.

Metsäyhtiö Stora-Enso on Handelsbankenin ykkösvalinta pohjoismaisista sellu- ja paperiyhtiöistä.

Pankki ennustaa yhtiölle 135 miljoonan euron liikevaihtoa viime vuoden viimeiselle vuosineljännekselle. Pankin ennuste on Stora-Enson omaa lokakuussa annettua ennustetta korkeampi.

Handelsbanken uskoo havupuun sellun hinnan olevan tänä vuosina 2014-2015 keskimäärin 873 dollaria tonnilta. Tämä on 5 prosenttia pankin aiempaa ennustetta korkeampi. Tällä hetkellä hinta on 911 dollaria.

Aiempaa optimistisempi arvio sellun hinnasta ja Stora-Enson tekemät säästöt saivat Handelsbankenin nostamaan arvioita osakekohtaisista tuotoista.

Erityisen mielenkiintoiseksi Stora-Enso nousee mahdollisen konsolidaation ansiosta. Markkinoilla on jo pitempään odotettu mahdollista Stora-Enson ja UPM:n yhdistymistä. Jos yhdistyminen toteutuu, antaa se kosolti lisäpotkua Stora-Enson tuloskuntoon, pankki arvioi.

Handelsbanken nostaa Stora-Enson osakkeen tavoitehinnan 8,6 euroon aiemmasta 8 eurosta. Jos konsolidaatio toteutuu, voi yhtiön osakekurssi pompata jopa 10 euroon, pankki arvioi.

Handelsbankenin suositus Stora-Enson osakkeelle on edelleen ”osta”.

2 kommenttia

2 kommenttia

  1. ekasisu

    30.1.2014 at 12:08

    Aikamoinen nakkikioski on toikin stora,kun ei liikevaihtoakaan ton enempää aikaansaa.

    • Nimetön

      30.1.2014 at 14:16

      joo..ei oo kummonen putiikki…

Jätä viesti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ylös