Luke: Energiapuulla kova kysyntä ja ennätyshinnat

Puukaupassa kuitu- ja energiapuun hinnat nousivat vuoden alkupuoliskolla poikkeuksellisen korkeiksi.
tukkipuu puu tukit metsäteollisuus talous tukkipuu puu tukit metsäteollisuus talous

Kahden huippuvuoden jälkeen metsäteollisuustuotteiden kysyntä heikentyi selvästi vuonna 2023, kertoo Luonnonvarakeskus (Luke) tiedotteessaan. Vuoden alussa metsäteollisuuden tuotanto ja vienti olivat hyvällä tasolla, mutta viennin ja kotimaan talouden näkymät synkkenivät loppuvuoden aikana.

Metsäteollisuustuotteiden kysyntää vähensivät inflaatio, korkeat korot, tuotteiden korkeat varastotasot sekä yleinen epävarmuus.

Luken mukaan puukaupan vuosi 2023 oli kaksijakoinen.

Vuoden alkupuoliskolla tilastoitiin nousevia keskihintoja ja suuria ostomääriä. Toukokuun puumäärä oli korkein koskaan toukokuussa tilastoitu. Kesällä tärkeimpien puutavaralajien pystykauppahinnat kääntyivät laskuun, ja vuoden jälkipuoliskolla puumäärät jäivät noin neljäsosan edellisiä vuosia pienemmiksi.

Kuitupuun hinnat nousivat vuoden 2023 alkupuoliskolla nopeasti. Pystykaupoissa kuusikuidun keskihinta ylitti kesäkuussa 30 euroa, ja koko vuoden keskihinta kohosi 27,5 euroon kuutiometriltä. Koivulla ja männyllä hinnat olivat pari euroa matalammalla.

Kuitupuun hankintakaupoissa kuusen ja koivun kuukausihinnat kävivät yli 48 eurossa, ja vuoden keskihinta kipusi lähes 46 euroon. Mänty jäi pari euroa alemmaksi.

”Kuitupuun hinnat nousivat poikkeuksellisen paljon ja korkeiksi. Kaiken kuitupuun keskihinta ylitti edellisen vuoden lukemat reaalisesti noin 20 prosentilla. Pystykaupoissa kuusikuidun vuosihinta oli edellisen kerran näin korkealla vuonna 2008. Koivun ja männyn osalta täytyy mennä viime vuosituhannen puolelle”, kertoo yliaktuaari Jukka Torvelainen Luonnonvarakeskuksesta (Luke).

Energiapuun hinnat kohosivat viime vuonna tilastointihistorian korkeimmiksi, kun esimerkiksi karsitun rangan pystykauppahinta nousi melkein kolminkertaiseksi. 

Energiapuun hinnat nousivat vuonna 2023 voimakkaasti, pystykaupoissa enemmän kuin hankintakaupoissa. Karsitun rangan keskihinta kohosi pystykaupoissa edellisestä vuodesta peräti 2,6-kertaiseksi 19,4 euroon kuutiometriltä. Hankintakaupoissa hinta kohosi 1,3-kertaiseksi 43,4 euroon.

Luken mukaan latvusmassan hinnat nousivat hieman vähemmän. Vuoden keskihinta kohosi pystykaupoissa 7,3 euroon ja hankintakaupoissa 25,5 euroon kuutiolta.

”Energiapuun hinnat kohosivat ennätystasolle, koska fossiilisia polttoaineita ja turvetta korvattiin puulla, ja tuontipuun sekä sivutuotepuun määrät vähenivät. Kuitupuun ja rangan kova kysyntä ja kohonneet hinnat ohjasivat jo energiapuun ostoja enemmän latvusmassaan ja kokopuuhun”, Torvelainen toteaa.

Luken mukaan hakatun runkopuun määrä pieneni viime vuonna ja oli 69 miljoonaa kuutiometriä. Tukkipuun hakkuut supistuivat yhdeksän ja kuitupuun hakkuut kahdeksan prosenttia. Samalla puuston poistuma putosi 82 miljoonaan kuutiometriin.

Puuston kasvu oli poistumaa suurempi, joten kokonaistilavuus nousi yli 20 miljoonalla kuutiometrillä.

”Teollisuuspuuta hakattiin viime vuoden alkupuoliskolla edellisen vuoden tahtiin, mutta sitten hakkuut vähenivät selvästi metsäteollisuustuotteiden kysynnän heikentyessä. Metsäteollisuustuotteiden valmistukseen ja energiaksi hakatun runkopuun kokonaismäärä eli hakkuukertymä pieneni noin seitsemän miljoonaa kuutiometriä 69 miljoonaan kuutiometriin”, kertoo Luken yliaktuaari Jukka Torvelainen.

Energiapuuta korjattiin lämpö- ja voimalaitosten käyttöön 5,5 miljoonaa kuutiometriä. Siitä oli runkopuuta eli koko- tai rankapuuta 3,2 miljoonaa ja latvusmassaa tai kantoja 2,2 miljoonaa kuutiometriä. 

”Energiapuun korjuu väheni viidesosan, kun rangan ja kokopuun määrä pieneni yli miljoonalla kuutiometrillä. Syynä voi olla pieniläpimittaista puuta koskevan kilpailun koventuminen ja hintojen nousu”, kertoo Sauvula-Seppälä.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Katso kommentit (1) Katso kommentit (1)
  1. Kyllä harmittaa, kun ei energiapuu kelpaa kellekään. Metsätila on liian pieni kooltaan, 1,2ha että sinne tulis joku raivaamaan joutavat puut pois. Joka puolella on vastaus, ettei kannata. Metsureitakaan kun ei enää ole.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
Toivo Group listautuminen Markus Myllymaki

Kiinteistötalo Toivo Group kasvaa, mutta kannattavuus sakkaa

Seuraava artikkeli

Ovaro näkee viriämistä ja on aktiivinen – analyysi