Incap käänsi myynnin kasvuun – osake reippaassa nousussa

Suurin asiakas aiheutti viime vuonna Incapille kosolti päänvaivaa. Nyt näkyy valoa ikkunassa.

Elektroniikan sopimusvalmistaja Incap säikäytti markkinat perinpohjaisesti viime vuoden huhtikuussa julkistettuaan täysin puskista tulleen tulosvaroituksen. Aiemmin vakuuttavasti kasvanut yhtiö joutui laskemaan myynti- ja tulosennusteitaan, koska sen suurin asiakas oli päättänyt pienentää varastotasojaan ja siirtää tilauksiaan.

Tulosvaroitus osoitti, kuinka suuresti Incap on ollut riippuvainen yhdestä avainasiakkaastaan, hollantilaisesta tehoelektroniikan valmistaja Victron Energystä.

Vaikeudet suurimman asiakkaan kanssa näkyivät edelleen viime vuoden viimeiselläkin vuosineljänneksellä, kun loka-joulukuun liikevaihto jäi 42 miljoonaan euroon. Vuotta aiemmin liikevaihto oli ollut lähes 79 miljoonaa euroa.


 
Saat jopa 20 ilmaista osaketta!
 
Avaa ja rahoita tilisi Freedom24-välittäjällä ja saat jopa 20 ilmaista osaketta, joiden arvo on jopa 800 dollaria kukin. Lue lisää artikkelistamme
 
Jokaiseen sijoitukseen liittyy riskejä.
 

Yhtiön suurimman asiakkaan osuus koko konsernin liikevaihdosta neljännellä kvartaalilla vuonna 2023 oli enää vain 23 prosenttia, kun vuotta aiemmin se oli ollut peräti 73 prosenttia.

Myynti kasvoi selvästi edellisestä vuosineljänneksestä

Incap julkisti keskiviikkona tammi-maaliskuun tulosraportin, joka osoitti liikevaihdon laskeneen 29 prosenttia vertailukaudesta 51,4 miljoonaan euroon. Ilman hollantilaisasiakasta liikevaihto sen sijaan kasvoi 38 prosenttia.

Positiivista yhtiön kannalta on kuitenkin, että liikevaihto kasvoi 21 prosenttia viime vuoden viimeiseen neljännekseen verrattuna.

Myynnin käänne otettiin markkinoilla selvästi positiivisesti vastaan, sillä Incapin osake on noin 15 prosentin nousussa Helsingin pörssissä keskiviikkona kello 12.40.

Yhtiön oikaistu liikevaihto jäi viime vuotta alhaisemman liikevaihdon vuoksi 6,2 miljoonaan euroon, kun vuotta aiemmin se oli 11,5 miljoonaa euroa.

Analyysitalo Inderes oli odottanut 45,8 miljoonan euron liikevaihtoa ja 4,3 miljoonan euron oikaistua liikevoittoa, joten myynnin ja tuloksen lasku jäi odotettua vähäisemmäksi.

Incapin toimitusjohtaja Otto Pukk kertoo, että yhtiön liikevaihto kasvoi ensimmäisellä neljänneksellä odotusten mukaisesti Intiassa, missä suurin asiakas joutui viime vuonna alkamaan pienentää varastojaan.

”Vastataksemme kasvuun jatkoimme henkilöstömäärän lisäämistä Intian tehtaillamme. Suurimman asiakkaamme varastojen purku on kuitenkin edelleen käynnissä, ja arvioimme sen jatkuvan ainakin ensimmäisen vuosipuoliskon loppuun asti”, Pukk kertoo.

Vuonna 2023 yhtiö laajensi toimintaan Yhdysvaltojen markkinoille, kun se osti amerikkalaisen elektroniikan sopimusvalmistaja Pennatronicsin 17,1 miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla. Incap Yhdysvaltojen toimintojen integrointi on toimitusjohtajan mukaan jatkunut suunnitellusti, tulokset ovat erittäin hyviä, ja myös uusasiakashankinnassa on onnistuttu.

Viime vuoden lukuihin Incap ei pääse

Loppuvuoden aikana Incap jatkaa investointeja tehtaisiinsa, keskittyy uusasiakashankintaan ja myynnin kasvattamiseen nykyisille asiakkailleen.

”Jatkamme myös omistaja-arvoa luovien yrityskauppojen suunnittelua hyvän taloudellisen tilanteemme tukemana”, Pukk kertoo.

Vuonna 2024 Incap arvioi liikevaihdon ja liikevoiton olevan alhaisemmat kuin vuonna 2023.

”Varastojen purkaminen suurimman asiakkaamme kanssa vaikuttaa liikevaihtoon ja kannattavuuteen vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla. Arvioimme kuitenkin liikevaihtomme kasvavan vuosineljänneksittäin ja tuloksemme paranevan vuoden aikana”, Pukk ennustaa.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
Tampere

Asuntokauppa osoittaa virkoamisen merkkejä syväjäästä

Seuraava artikkeli
kurssiromahdus osakemarkkinat pörssi tappio epävarmuus pelkokerroin

Arvostettu ekonomisti povaa jyrkkiä vaikeuksia jenkkiosakkeille