Dark Mode Light Mode

Uudistunut SR-uutiskirje: entistä kiinnostavampaa sisältöä. Tilaa tästä

Teollisuuden liikevaihto laskussa

sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja, sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

teollisuustuotantoHeikko suhdannetilanne nakertaa edelleen teollisuuden liikevaihtoa, kertovat Tilastokeskuksen tilastot. Erityisesti kotimaan myynti on kovassa laskussa.

Teollisuuden liikevaihto oli Tilastokeskuksen mukaan touko-heinäkuussa 4,4 prosenttia pienempi kuin vastaavalla ajanjaksolla vuotta aiemmin.

Ongelmat keskittyvät kotimarkkinoille. Kotimaan myynti nimittäin supistui 10,4 prosenttia ja vientiliikevaihto kasvoi 0,8 prosenttia vuodentakaisesta.

Kuitenkin liikevaihto supistui lähes kaikilla teollisuudenalatoimialoilla edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta. Nopeinta pudotus oli odotetusti sähkö- ja elektroniikkateollisuudessa (-14,8 %) sekä metalliteollisuudessa (-9,4 %). Liikevaihto kasvoi elintarviketeollisuudessa (2,9 %) ja kemianteollisuudessa (0,7 %).

Päätoimialoista rajuinta oli pudotus kaivostoiminnassa ja louhinnassa – liikevaihto romahti peräti 24,9 prosenttia vuodentakaisesta.

Pysy mukana markkinoiden rytmissä!

SR-uutiskirje on yksi Suomen monipuolisimmista sijoittamisen ja talouden uutiskirjeistä. Saat sähköpostiisi mielenkiintoisimmat sisällöt kolmesti viikossa.

SalkunRakentaja noudattaa EU:n tietosuoja-asetusta (GDPR). Käsittelemme tietojasi luottamuksellisesti ja tietosuoja-asetuksen mukaisesti. Lue lisää tietosuojakäytänteistämme tietosuojaselosteesta.


Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *