Hintojen nousu pysyy Suomessa yhä maltillisena noususuhdanteesta huolimatta

Tilastokeskuksen laskema kuluttajahintojen vuosimuutos oli kesäkuussa 1,0 prosenttia.
inflaatio kuluttajahintaindeksi kuluttajahinnat talous inflaatio kuluttajahintaindeksi kuluttajahinnat talous
Lähde: Tilastokeskus.
inflaatio kuluttajahintaindeksi kuluttajahinnat talous
Lähde: Tilastokeskus.

Toukokuussa inflaatio oli 1,2 prosenttia. Inflaation lasku johtui muun muassa bensiinin hinnan laskusta.

Kesäkuussa kuluttajahintoja nosti vuoden takaiseen verrattuna eniten sähkön, savukkeiden, vuokrien, pankkipalvelumaksujen ja omakotitalon peruskorjausten kallistuminen. Kuluttajahintojen nousua vuoden takaisesta hillitsi eniten matkapuhelinten, omakotitalokiinteistöjen, televisioiden ja käytettyjen autojen halpeneminen.

Euroalueen inflaatio oli kesäkuussa ennakkotietojen mukaan 1,2 prosenttia. Toukokuussa se oli 1,2 prosenttia. Suomen vastaava inflaatio oli kesäkuussa 1,1 prosenttia.

Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki kommentoi kuluttajahintojen muutoksia Twitterissä. Kuoppamäki muistuttaa ostovoiman noususta.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
nuoret nuori nainen kaupunki työelämä talous

Tutkimus: Yli puolet suomalaisista pitää nuorten talousosaamista kehnona

Seuraava artikkeli

Suomalaiset tyytyväisiä koteihinsa – 60 prosenttia suomalaisista asuu haluamallaan tavalla