Dark Mode Light Mode

Markkinatilanne on Sitowiselle vaikea

Suunnitteluyhtiö Sitowise julkisti keskiviikkona pörssin sulkeutumisen jälkeen tulosvaroituksen.
Heikki Haasmaa Sitowise toimitusjohtaja Heikki Haasmaa Sitowise toimitusjohtaja
Sitowisen toimitusjohtaja Heikki Haasmaa.
Heikki Haasmaa Sitowise toimitusjohtaja
Sitowisen toimitusjohtaja Heikki Haasmaa.

Yhtiö antoi myös ennakkotietoja toisen vuosineljänneksen tuloskehityksestä.

Helsingin pörssissä noteerattu yhtiö tarjoaa palveluita Suomessa ja Ruotsissa liittyen kiinteistöihin ja rakennuksiin, infrastruktuuriin ja digitaalisiin ratkaisuihin.

Alkuvuosi on ollut yhtiölle vaikea. Yleisten talousnäkymien heikkeneminen, korkea korkotaso ja korkea inflaatio ovat hidastaneet kasvua Suomessa ja Ruotsissa ja vaikuttaneet Sitowisen asiakkaiden lyhyen aikavälin päätöksentekoon etenkin yksityisellä sektorilla ja kaikkein selvimmin asuntorakentamiseen liittyvissä projekteissa.

Vaikea taloustilanne vaikuttaa myös julkisen sektorin laajamittaisiin investointeihin.

Alkuvuoden haasteet ovat luonnollisesti heijastuneet myös Sitowisen markkina-arvoon. Osakkeen arvosta on sulanut vuodessa 28 prosenttia.

Sitowise kertoi ensimmäisen vuosineljänneksen tulosraportin yhteydessä, että markkinaympäristöön vuonna 2024 vaikuttaa keskeisesti se, milloin keskuspankkien odotetut koronlaskut tapahtuvat ja ovatko ne toteutuessaan riittäviä lisätäkseen uusien rakennushankkeiden ja muiden investointien, ja sitä kautta teknisen konsultoinnin, kysyntää.

Yhtiö odottaa markkinatilanteen jatkuvan kaksitahoisena vuonna 2024. Kasvuun myötävaikuttaa vihreään siirtymään, turvallisuuteen ja rakennetun ympäristön digitalisaatioon liittyvien palveluiden lisääntyvä kysyntä.

Talo-liiketoiminnassa ensimmäinen vuosipuolisko on vielä haasteellinen Suomen rakennusmarkkinan vaikean tilanteen vuoksi.

Maaliskuun 2024 lopussa Infran ja Digitaalisten ratkaisujen tilauskannat olivat hyvällä tasolla ja Ruotsin tilauskanta tyydyttävällä tasolla. Talo-liiketoiminnassa työkanta oli riittämätön, mikä on johtanut kohdennettujen lomautusten jatkumiseen vuoden 2024 ensimmäisellä ja toisella neljänneksellä.

Kannattavuuden parantaminen on Sitowisen ykkösprioriteetti vuonna 2024, kertoo toimitusjohtaja Heikki Haasmaa. Nopeaa helpotusta kannattavuushaasteisiin ei kuitenkaan ole luvassa.

”Myyntikulttuurimme kehittäminen, hinnoitteluosaaminen, kustannusinflaation vaikutusten hillitseminen ja sisäisen tehokkuuden kehittäminen ovat keskeisessä asemassa kaikilla liiketoiminta-alueillamme. Näiden toimien vaikutusten odotetaan materialisoituvan vasta tulevien vuosineljännesten aikana, mutta olen tyytyväinen nähdessäni jo nyt, että keskittymisemme kasvaville markkinasegmenteille on tuonut tuloksia”, Haasmaa totesi tammi-maaliskuun tulosraportin yhteydessä.

Sitowise ennustaa kannattavuuden laskua

Uudessa ohjeistuksessaan yhtiö odottaa liikevaihdon laskevan vuonna 2024 Talo-liiketoiminnan laskun sekä Ruotsin liiketoiminnan heikentyneen toisen vuosipuoliskon kasvunäkymän vuoksi. Vuoden 2024 oikaistun EBITA-marginaalin Sitiwise odotettaa olevan alempi kuin vuonna 2023. 

Aiemmin helmikuussa antamassaan ja toukokuussa toistetussa ohjeistuksessaan yhtiö oli odottanut liikevaihdon laskevan hieman vuonna 2024 Talo-liiketoiminnan laskun vuoksi. Vuoden 2024 oikaistun EBITA-marginaalin yhtiö odotti aiemmin olevan samalla tasolla kuin vuonna 2023 tai parempi. 

Sitowisen Infra- ja Digitaaliset ratkaisut -liiketoiminta-alueiden vahva kehitys jatkui vuoden toisella neljänneksellä. Nämä liiketoiminta-alueet edustavat noin puolta konsernin liiketoiminnasta, ja niiden näkymät ovat edelleen hyvät.

Konsernin toisen vuosineljänneksen liikevaihtokehitystä ja kannattavuutta painoi erityisesti Ruotsin liiketoiminta-alueen odotettua merkittävästi heikompi kehitys, joka oli seurausta tietyistä projektiylityksistä sekä riittämättömästä työmäärästä. Työmäärään vaikutti epäsuotuisasti saatujen tilausten pysyminen matalalla tasolla sekä tiettyjen projektialoitusten siirtyminen eteenpäin.

Lomautusmahdollisuuden puuttuessa sopeutustoimet vievät enemmän aikaa Ruotsissa. Yhtiö odottaa haasteiden jatkuvan Ruotsin liiketoiminnassa toiselle vuosipuoliskolle, koska liiketoiminta-alueen tilauskanta on riittämättömällä tasolla.

Myös Suomen ja Ruotsin rakennusmarkkinoiden käänteen viivästyminen on syynä tulosvaroitukselle.

Keskuspankkien odotettujen koronlaskujen toteutuminen on ollut odotettua hitaampaa ja maltillisempaa, mikä on viivästyttänyt Talo-liiketoiminta-alueen markkinakäänteen toteutumista.

Käänne vasta ensi vuonna

Sitowise uskoo kuitenkin, että sen suunnittelupalveluiden, konsultoinnin ja digitaalisten ratkaisujen kysynnän vakaata pitkän aikavälin kasvua tukevat vahvat megatrendit kuten kaupungistuminen, korjausvelka, vastuullisuus, digitalisaatio ja turvallisuus.

Merkkejä rakennusmarkkinoiden pohjan ohittamisesta ja alan asteittaisesta elpymisestä on yhtiön mukaan nähtävissä, ja yhtiö odottaa kasvun toteutuvan suuremmassa laajuudessa vuonna 2025.

Sitowise antoi myös ennakkotietoja toisen vuosineljänneksen tunnusluvuistaan.

Yhtiön huhti-kesäkuun alustava liikevaihto on 50,9 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin se oli 56,5 miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA laski viime vuoden 4,5 miljoonasta eurosta 2,6 miljoonaan euroon toisella vuosineljänneksellä.

Yhtiö julkistaa tammi–kesäkuun osavuosikatsauksen tiistaina 13. elokuuta.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.

Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *