Kiinan ostopäällikköindeksi laski odotettua enemmän

Sekä Kiinan tuotannon että uusien tilausten tuoreet ostopäällikköindeksit tuottivat pettymyksen.
Hong Kong superrikkaat kasvukeskus kaupunki Aasia Kiina talous Hong Kong superrikkaat kasvukeskus kaupunki Aasia Kiina talous
Kiinan tuotannon ostopäällikköindeksi PMI.

Kiinan virallinen tuotannon ostopäällikköindeksi PMI laski joulukuussa pistelukuun 49,4. Lukema oli ekonomistien odotuksia alhaisempi, sillä konsensusennuste oli Reutersin kyselyn mukaan 49,9.

Kiinan makrotilastoja luetaan nyt markkinoilla tarkkaan. Kiina on maailman toiseksi suurin talous ja tärkeä talousveturi USA:n ohella. Lisäksi USA:n ja Kiinan kauppasota herättää pelkoa Kiinan talouskasvun hidastumisesta.

Ostopäällikköindeksi oli heikoin lukema sitten helmikuun 2016. Indeksilukema laski marraskuun lukemasta selvästi, jolloin se oli 50,0. Alle viidenkymmenen lukema kertoo talouskehityksen hidastumisesta.

Kenties huolestuttavinta on uusien tilausten lasku jo seitsemättä kuukautta peräkkäin. Tilausten pisteluku laski joulukuussa lukemaan 46,6, kun marraskuussa lukema oli ollut 47,0.

Toisaalta Kiinan virallinen ei-tuotannon PMI nousi 53,8 pisteeseen marraskuun 53,4 pisteestä. Kyseinen indeksi mittaa palveluiden aktiviteettia ja palvelusektori käsittää yli puolet Kiinan taloudesta.

Tuoreet odotettua heikommat ostopäällikköluvut merkitsevät Kiinalle haasteellista ensi vuotta, arvioi HSBC-yhtiön Aasian talouden tutkimuspäällikkö Frederic Neumann CNBC-uutistoimistolle.

”PMI-luvut kertovat talouden hidastuvan. Se ei tule painamaan alas vain Kiinan BKT:ta vaan myös kansainvälistä kauppaa”, Neumann toteaa.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
kotitaloudet nettorahoitusvarat varallisuus talous

Kotitaloudet vaurastuvat edelleen

Seuraava artikkeli
olohuone asunto huoneisto asuminen asuntomarkkinat talous

Asunto menee Suomessa kaupaksi keskimäärin kolmessa kuukaudessa