
Summa Defence Oyj on suomalainen puolustus- ja turvallisuusteknologian konserni, joka perustettiin kesäkuussa 2024 tavoitteena yhdistää suomalaisia puolustusalan yrityksiä ja rakentaa alalle uusi vahva toimija.
Yhtiö on kasvanut nopeasti yritysostojen ja yritysjärjestelyjen kautta: se on hankkinut omistukseensa muun muassa laivanrakennusyhtiö Uudenkaupungin Työveneen, Lännen MCE:n (sisältäen Lännen Tractorsin ja Aquamecin), sekä erikoiskontteja ja tilamoduuleita valmistavan IntLogin.
Lisäksi yhtiö on perustanut Summa Drones -tytäryhtiön, joka valmistaa miehittämättömiä ilma-, maa- ja meridrooniratkaisuja, erityisesti Ukrainan ja muiden EU- sekä Nato-maiden tarpeisiin.
Summa Defencen liiketoiminta keskittyy erityisesti kaksikäyttöteknologioihin, jotka hyödyttävät sekä siviili-, turvallisuus- että puolustusaloja. Yhtiö tavoittelee 500 miljoonan euron liikevaihtoa keskipitkällä aikavälillä ja painottaa sekä orgaanista kasvua että yritysostoja kasvustrategiassaan.
Konsernin taustalla on suomalainen Aktiiviomistajat-sijoittajaryhmä, ja yhtiön johdossa toimii toimitusjohtaja Jussi Holopainen.
Pörssitiedote käänsi osakkeen syöksyyn
Tammikuussa 2025 Summa Defence yhdistyi pörssiyhtiö Meriaura Groupin kanssa osakevaihdolla. Järjestelyn myötä Summa Defence nousi pörssiyhtiöksi, ja sen osakkeilla käydään kauppaa First North -markkinapaikalla Suomessa ja Ruotsissa.
Uuden yhtiön nimeksi tuli Summa Defence Oyj, ja Meriaura Groupin entiset omistajat omistavat noin 11,9 prosenttia ja Summa Defencen omistajat 88,1 prosenttia uudesta kokonaisuudesta.
Summa Defencein strateginen painopiste on vahvistaa Suomen ja Euroopan kokonaisturvallisuutta, huoltovarmuutta ja kriisinhallintakykyä sekä hyödyntää Nato-yhteistyön tuomia mahdollisuuksia. Yhtiö tarjoaa strategista tukea ja resursseja kansainvälistymispotentiaalia omaaville yrityksille ja pyrkii rakentamaan teollisen mittakaavan tuotantokapasiteettia nopeasti muuttuvassa geopoliittisessa ympäristössä
Kaupankäynti Summa Defencen osakkeilla alkoi Helsingin pörssin First North -listalla keskiviikkona 11. kesäkuuta.
Pörssin alkutaival ei ole sujunut kuin Strömsössä.
Osake on tullut alas viitenä ensimmäisenä pörssipäivänä 59 prosenttia. Kuitenkin keskiviikkona osake lähti vihdoin nousuun.
Osakkeen kehitykselle oli myrkkyä yhtiön 10. kesäkuuta julkistama pörssitiedote, jonka mukaan Summa Defencen hallitus on päättänyt, että yhtiö antaa taloudellisen ohjeistuksen vasta kolmannen vuosineljänneksen liiketoimintakatsauksen yhteydessä.
Ilmoituksen jälkeen osake romahti ensin 3,1 prosenttia, sitten seuraavana päivänä lähes 24 prosenttia ja saman viikon torstaina vielä myös lähes 24 prosenttia.
Summa Defence luottaa tilauskannan tuomiin kasvunäkymiin
Summa Defence arvioi yhtiöesitteessään maaliskuun lopussa konsernin vuoden 2025 liikevaihdon olevan 110−140 miljoonaa euroa ja oikaistun liikevoiton 9−12 miljoonaa euroa. Arvio pohjautui Summa Defencen kohdeyhtiöiden noin 200 miljoonan euron vahvistettuun ja osin jo tuotannossa olevaan tilauskantaan helmikuun lopulla.
Ennusteen antohetkellä Lännen Tractors, Aquamec, Uudenkaupungin Työvene, IntLog ja Lightspace Technologies olivat Summa Defencen kohdeyhtiöitä ja ne ovat tällä hetkellä Summa Defencen tytäryhtiöitä.
Ennusteeseen sisältyi myös Meriaura Energy, jonka alkuvuosi tammi-maaliskuussa oli odotettua heikompi. Summa Defence arvioi jatkuvien liiketoimintojen taloudellisen kehityksen olevan vuosiennusteen mukainen.
”Odotamme Summa Defence -konsernille voimakasta liikevaihdon ja kannattavuuden kasvua vuodelle 2025. Noin 200 miljoonan euron vahvistettu tilauskanta antaa kasvullemme vahvan pohjan. Tilauskannan erittäin positiivisen kehityksen taustalla ovat kohdeyhtiöiden onnistunut myyntityö, geopoliittisesta epävakaudesta johtuva markkinoiden kasvu, sekä Summa Defencen kohdeyhtiöilleen mahdollistama rahoitus, mikä on puolestaan luonut edellytyksiä liiketoimintojen skaalaukselle ja myynnin kasvulle”, kertoo oteaa Summa Defencen toimitusjohtaja Jussi Holopainen.
Holopaisen mukaan kohdeyrityksissämme on merkittävää osaamista ja potentiaalia, jota yhtiöt pystyvät nyt Summa Defencen tuella hyödyntämään täysimääräisesti.
Meriauran arvostustaso nousi korkealle
Yhtiön maalailut kasvunäkymistä ovat ruusuisia, mutta ulkopuolisen silmin tilanne saattaa näyttää hieman toisenlaiselta.
Inderesin analyytikko Frans-Mikael Rostedt arveli 11. kesäkuuta, että ”Summa Defensen nykyiseen tuloksentekokykyyn yhtiön pörssiarvostus vaikuttaa korkealta”.
”Sijoittajat ovat olleet hyvin kiinnostuneita puolustussektorista, mutta toisaalta yhtiö on hyvin hankalasti analysoitava koska Summa Defence on muista pienemmistä yrityksistä koottu konserni”, Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sari Lounasmeri kertoi Ylelle.
Yhtiön suurimpia omistajia sitoo 18 kuukauden luovutuskielto. He eivät siis voi myydä omistusosuuksiaan yhtiöstä ennen loppuvuotta 2026. Lounasmeri pohtii, mitä yhtiön omistajajärjestelyissä tapahtuu sen jälkeen. Jotkut pääomistajat saattavat irtautua yhtiöstä tuolloin.
Vuoden alusta alkaen Meriaura Groupin osakkeen hinta oli noussut yli 190 prosenttia ennen kaupankäynnin alkua Summa Defencen osakkeilla.
Kuitenkin Summa Defencen ja sen tulevien tytäryhtiöiden yhteenlaskettu pro forma liikevaihto vuonna 2024 oli alustavien tilintarkastamattomien lukujen mukaan 67,1 miljoonaa euroa ja oikaistu liiketappio -9,7 miljoonaa euroa.



