Dark Mode Light Mode

Lisää Kiina-huolia

sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja, sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

Markit Economicsin julkaiseman alustavan ostopäällikköindeksin mukaan Kiinan indeksiluku on laskenut tasolle 48,3 helmikuussa. Lukema on alhaisin seitsemään kuukauteen.

Lukema on alhaisempi kuin tammikuussa, jolloin indeksiluku oli 49,5. Lisäksi se on ekonomistien odotuksia heikompi. Uutistoimisto Bloombergin haastattelemien 17 ekonomistin konsensusennuste oli 49,5.

Alle 50 pisteen indeksilukema tarkoittaa että teollisuuden kasvu on supistumassa.

Markkinoilla seurataan nyt tarkasti Kiinan talouden suuntaa. Kiinan velkaantuminen on kasvanut rajusti viime vuosina ja pankkisektorin tila on hyvin epävakaa. Kiinan varjopankkijärjestelmän suuruudesta ei tunnu olevan oikein kenelläkään varmaa tietoa.

Pysy mukana markkinoiden rytmissä!

SR-uutiskirje on yksi Suomen monipuolisimmista sijoittamisen ja talouden uutiskirjeistä. Saat sähköpostiisi mielenkiintoisimmat sisällöt kolmesti viikossa.

SalkunRakentaja noudattaa EU:n tietosuoja-asetusta (GDPR). Käsittelemme tietojasi luottamuksellisesti ja tietosuoja-asetuksen mukaisesti. Lue lisää tietosuojakäytänteistämme tietosuojaselosteesta.


Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *