Facebook ja Airbnb taipuivat viranomaisten vaatimuksiin

Airbnb ja Facebook ovat sitoutuneet muuttamaan sopimusehtojaan ja markkinointiaan EU:n kuluttajansuojalainsäädännön mukaisiksi Euroopan komission ja kuluttajaviranomaisten vaatimuksesta.
Airbnb Airbnb

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV), komissio ja EU:n kuluttajansuojaviranomaiset ovat vuodesta 2018 neuvotelleet Facebookin ja Airbnb:n kanssa yritysten markkinoinnissa ja ehdoissa olevista puutteista. Neuvotteluissa on ollut mukana myös Suomen kuluttaja-asiamies.

Neuvotteluissa sovittiin, että Facebook sitoutui huhtikuussa 2019 selventämään sitä, miten kuluttajien tietoja käytetään profiloinnissa ja mainosten kohdentamisessa. Uusissa sopimusehdoissa täsmennetään esimerkiksi sitä, mitä käyttäjien tietojen hyödyntämiseen perustuvia palveluita Facebook myy kolmansille osapuolille.

KKV:n mukaan Airbnb puolestaan sitoutui heinäkuussa 2019 muun muassa ilmoittamaan hintansa aiempaa selkeämmin. Airbnb on netissä toimiva yhteisö, jonka kautta on helppo vuokrata edullisia loma-asuntoja.

Coinmotion​ / ​SalkunRakentaja
​yhteistyötarjous

Aloita kaupankäynti kryptovaluutoilla Coinmotionin palvelussa.​ ​Käyttämällä​ ​alennuskoodia​ ​SRFI17X,​ ​saat​ ​1%:n treidauskulut​ ​ensimmäiselle​ ​kuukaudelle​ ​(50%​ ​alennus).

Jatkossa Airbnb:tä käyttävät kuluttajat näkevät majoituspäivät valittuaan lopullisen kokonaishinnan, johon sisältyvät kaikki maksut, kuten verot, palvelut ja siivouskulut.

Lisäksi Airbnb kertoo jatkossa selvästi, onko majoituksen tarjoaja yksityinen henkilö vai yritys. KKV:n mukaan tämä on kuluttajan kannalta tärkeä tieto, koska yksityisillä ja ammattimaisilla majoittajilla on erilaiset vastuut ja velvollisuudet.

Kuluttaja-asiamies Katri Väänänen on tyytyväinen neuvottelujen lopputulokseen.

”Yhteishankkeemme komission ja muiden EU:n kuluttajansuojaviranomaisten kanssa tuotti toivotun lopputuloksen. Facebookin ja Airbnb:n tapaukset osoittavat, että EU-alueen yhteistyöllä on mahdollista saada globaalit digijätit noudattamaan kuluttajien oikeuksia.”

Kuluttaja-asiamies on myös edellyttänyt suomalaisilta palvelualustoilta vastaavaa lainsäädännön noudattamista.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Edellinen artikkeli
ostan asuntoja asuntosijoittaja sijoittaminen vuokranantaja

Miten vuokranantaja voi välttää huijarin? - 4+1 keinoa

Seuraava artikkeli
euro raha valuutta talous säästöt

Pienituloisten perusturvaan tulossa pieniä korotuksia