Danske Bank antaa tälle norjalaisyhtiölle ostosuosituksen
Tutkimus: Työttömyysturvan porrastus saa kannatusta joka toiselta suomalaiselta
Kevytyrittäjyys vai toiminimi?

Tutkimus: Työttömyysturvan porrastus saa kannatusta joka toiselta suomalaiselta

Suomalaisista 48 prosenttia pitää ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastamista hyvänä keinona työnteon lisäämiseksi.
YTK Yleinen työttömyyskassa talous YTK Yleinen työttömyyskassa talous
työnteko arviot kysely EVA

Tulokset perustuvat 2 019 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan.

Työttömyysturvan porrastamisessa on kyse siitä, että työttömyysturva on esimerkiksi työttömyyden alkuvaiheessa korkeampi ja alenee työttömyyden pitkittyessä.

34 prosenttia vastanneista pitää sitä huonona keinona. Yli puolet suomalaisista torjuu Arvo- ja asennetutkimuksessa esitetyt kovat työllisyyskeinot, joissa nykyisiä etuuksia leikataan. Sen sijaan pehmeät keinot kuten työurien pidentäminen alku- ja loppupäästä sekä ansiotuloverotuksen keventäminen saavat suomalaisten enemmistön tuen.


 
Saat jopa 20 ilmaista osaketta!
 
Avaa ja rahoita tilisi Freedom24-välittäjällä ja saat jopa 20 ilmaista osaketta, joiden arvo on jopa 800 dollaria kukin. Lue lisää artikkelistamme
 
Jokaiseen sijoitukseen liittyy riskejä.
 

Tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat valmiimpia leikkaamaan muilta kuin itseltään. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastamista tai työttömyysturvan saannin ehtojen tiukentamista pitävät huonona keinona useimmin työttömät, jotka kannattavat vähiten ansiotuloverojen alentamista.

”Pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitäminen edellyttää vahvaa työllisyyttä ylläpitävää politikkaa. Siksi hallituksen on kyettävä toteuttamaan työllisyystoimia – myös sellaisia, joilla ei ole kansan enemmistön kannatusta. Työn verotusta tulee laskea, työttömyyseläkeputki kannattaa poistaa ja työttömyysturvaa porrastaa samalla, kun työttömyysturvan omavastuupäivien määrää lisätään”, toteaa EVAn ekonomisti Sanna Kurronen, joka on kirjoittanut suomalaisten työasenteita käsittelevän EVA Arvion Hapuileva työlinja.

Työttömyysturvan porrastusta ovat ajaneet elinkeinoelämän järjestöt, ja Ylen kyselyn mukaan puolueista se saa kannatusta erityisesti kokoomuksen, RKP:n ja kristillisdemokraattien kansanedustajien keskuudessa. Kaikki kokoomuksen, RKP:n ja kristillisdemokraattien vastanneet kansanedustajat katsovat, että porrastus tulisi tehdä. Sen sijaan kaikki vasemmistoliiton vastaajat ja valtaosa SDP:n edustajista torjui porrastuksen.

Porrastusta on vastustanut esimerkiksi SAK. Viime elokuussa porrastukseen otti kantaa SAK.n pääekonomisti Ilkka Kaukoranta.

”Vaikka moni taloustieteilijä suosittelee työttömyysturvan porrastusta keinona parantaa työnhaun kannustimia, tällaisen mallin hyödyistä ei ole teorian eikä empirian valossa yksimielisyyttä. Porrastus on erityisen huono idea, jos pitkäaikaistyöttömien mahdollisuudet reagoida muuttuneisiin kannustimiin ja työllistyä ovat muita huonommat. Tällaisesta on jonkin verran tutkimusnäyttöä”, Kaukoranta totesi blogissaan.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli

Danske Bank antaa tälle norjalaisyhtiölle ostosuosituksen

Seuraava artikkeli
Kevytyrittäjyys vai toiminimi?

Kevytyrittäjyys vai toiminimi?