Yllätystulos: Brexit toteutuu sittenkin, markkinat shokissa

Sekä BBC- että ITV-tv-kanavat ovat jo julistaneet perjantaiaamuna brexit-leirin voittavan äänestyksen. Punnan että euron vaihtokurssit suhteessa dollariin ovat syöksyssä.
sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja, sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

brexit-eu-iso-britannia-062016

Sekä BBC- että ITV-tv-kanavat ovat jo julistaneet perjantaiaamuna brexit-leirin voittavan äänestyksen. Punnan että euron vaihtokurssit suhteessa dollariin ovat syöksyssä.

BBC:n tulosennusteen mukaan EU-eron kannattajat olisivat saamassa 52 prosentin enemmistön.

Tulos on ollut markkinoille täydellinen yllätys. Vielä eilen illalla Bloombergin Brexit -ennuste laski EU-erolle vain 25 prosentin todennäköisyyden. Osakemarkkinoiden viime päivien kurssireaktioiden perusteella sijoittajat eivät uskoneet Brexitin toteutuvan.

Yllätystulos on tehnyt rumaa jälkeä markkinoilla.

Klo 8.04: Punnan arvo suhteessa dollariin on romahtanut peräti yli 10 prosenttia (klo 8.04 Suomen aikaa). Näin rajua punnan heikkeneminen yhdessä päivässä on jo historiallisen raju. Myös euro on poikkeuksellisen kovassa laskussa suhteessa dollariin.

punta-valuutta-062016

Markkinoiden hermostuneisuutta kuvaava VIX-indeksi pomppasi korkeuksiin.

Myös osakemarkkinoilla rytisee. Keskeiset osakeindeksit Kauko-Idässä ovat olleet hurjassa syöksyssä.

 

Klo 8.12: Myös korkomarkkinoilla liikkeet ovat olleet rajuja. Pääomat hakeutuvat Brexitin vuoksi turvasatamiin, mikä näkyy USA:n valtionlainojen korkojen rajuna laskuna.

 

Klo 8.24: Euron arvo romahti Brexitin vuoksi yli 3,4 prosenttia dollariin nähden.

euro-dollari-valuuttakurssi-24062016

Klo 9.02:

Klo 11.38: Nalle rauhoittelee.

Tilaa uutiskirjeemme

Kolmesti viikossa lähetettävä uutiskirje sisältää SalkunRakentaja-sivustolla julkaistut uusimmat artikkelit.
Lisää kommentti Lisää kommentti

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Edellinen artikkeli
sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

Yllätystulos kauppojen hintavertailussa – Lidl ei olekaan halvin

Seuraava artikkeli
sijoittaminen, osakkeet, rahastot, osakesijoittaminen, rahastosijoittaminen, säästäminen, talous, etf, talouspolitiikka, markkina-analyysit, markkinat, makrotalous, salkunrakentaja,

Sijoitusjohtaja: Brexit ei johda laskumarkkinoihin